J2T

Jako że rozmowy w sprawie Brexitu pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską powoli zmierzają do ostatecznego terminu fazy przejściowej – 31 grudnia, wciąż bardzo trudno jest przypisać jakiekolwiek znaczące prawdopodobieństwo zawarcia umowy. Negocjacje, które zostały opóźnione i przerwane przez pandemię COVID-19 okazały się żmudnym i wymagającym procesem, który do tej pory poskutkował raczej znikomym faktycznym postępem. Wciąż obie strony mają zupełnie odmienne zdanie w kilku kluczowych aspektach porozumienia, czas ucieka, a żadna z nich (jak dotąd) nie wydaje się być skłonna do pójścia na kompromis, który sprzyjałby zawarciu umowy.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej ostrzega europarlamentarzystów

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oznajmiła w tym tygodniu eurodeputowanym, że powinni się przygotować na twardy Brexit biorąc pod uwagę pozostałe kości niezgody do zawarcia umowy. Choć przewodnicząca powiedziała, że nastąpił “autentyczny progres”, to dodała zastrzeżenie, iż szczerze nie może dziś stwierdzić czy ostatecznie dojdzie do porozumienia. Konkretnie Ursula von der Leyen powiedziała: “Nadal istnieją trzy kluczowe kwestie, które mogą zadecydować o umowie lub jej braku. Kluczowymi tematami dla strony europejskiej są oczywiście kwestie związane z równymi szansami, zarządzaniem oraz rybołówstwem.” Przewodnicząca dodała: “Jako że przed nami bardzo mało czasu, zrobimy wszystko, co w naszej mocy aby osiągnąć porozumienie, jesteśmy gotowi by w tym celu wykazać się kreatywnością”.

Jednakże, kreatywność niekoniecznie oznacza kompromis, który na tym etapie jest bezdyskusyjnie potrzebny. Na dowód, że UE nie pójdzie na żaden znaczący kompromis, Ursula von der Leyen powiedziała: “Nie jesteśmy gotowi, aby kwestionować integralność jednolitego rynku – głównego zabezpieczenia bogactwa i dobrobytu Europy. Nikt nie kwestionuje suwerenności Wielkiej Brytanii na jej własnych wodach. Ale prosimy o bycie przewidującym i gwarancje dla rybaków, którzy pływają po tych wodach niezmiennie od dekad, jeśli nie wieków.”

Ryzyko na horyzoncie

Obecnie rynki koncentrują się na rozwoju sytuacji dotyczącej szczepionek przeciwko COVID-19, to ona głównie wpływa na rynki walutowe, a nawet finansowe. Jednak, jeżeli te negocjacje ostatecznie zakończą się fiaskiem i faktycznie rozpocznie się twardy Brexit, może to szybko wywołać gwałtowną i dotkliwą zmianę cen aktywów zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i Unii Europejskiej.

Spojrzenie od strony technicznej – FTSE 100

Podążając za wybiciem ponad niedźwiedzią linię trendu ustanowioną przez letnie szczyty i pokonaniu poziomu 6123.3, cena utknęła pod kluczowym oporem 6518.2. To szczyt ożywienia, które nastąpiło po gigantycznym spadku wywołanym pierwszą falą koronawirusa, został on osiągnięty w czerwcu. Teraz jest on absolutnie najważniejszym poziomem do pokonania dla indeksu FTSE 100. Biorąc pod uwagę spadkową (niedźwiedzią) dywergencję, która wystąpiła poprzednio, istnieje ryzyko korekty do poziomu 6123.3. Jednak, jeśli zostanie on utrzymany, w krótkim terminie wciąż będzie obowiązywać nastawienie bycze.

Forex Demo

Zespół Tickmill

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale doskonale wiemy, jak Ci ją ułatwić. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO