J2T

Na wstępie notki analitycy JPM zauważają, że rynek głównej pary walutowej w dalszym ciągu respektuje pułap 1,05 – 1,10 i to pomimo wciąż niepewnej sytuacji związanej z Grecją. Bank nakreślił również trzy scenariusze jakich według niego możemy się spodziewać w związku z Grecją oraz ich implikacje na kurs EURUSD.

  1. Rozwiązanie problemu w drugim kwartale aż do następnych kłopotów jakie mogą nadejść w kolejnych latach – jest to bazowy scenariusz JPM. Trojka wydaje się być chętna do ustępstw i dalszego finansowania Grecji w zamian za postęp w kwestiach strukturalnych (reformy).  Z drugiej strony mamy wysokie prawdopodobieństwo pojawienia się podobnej sytuacji w kolejnych latach. Niemniej jednak jeśli do końca 2015 roku się uspokoi zdaniem JPM kurs EURUSD nie powinien powędrować dużo powyżej 1,10.
  2. Wciąż trwający problem w drugim kwartale i jego rozwiązanie w Q3 lub Q4 – brak porozumienia w obecnym kwartale może skutkować oficjalnym bankructwem i kłopotem MFW w kwestii greckich obligacji. Poza tym wycofywanie depozytów z greckich banków i zaprzestanie dopłynniania tychże za pomocą transakcji ELA. Jeśli szanse na wyjście Grecji z EMU pozostaną niskie ze względu na kłopoty z ewentualnym powrotem do drachmy to EURUSD powinien spadać w rejon 1,02.
  3. Powolne kroczenie do wyjścia Grecji z EMU – najbardziej niekorzystny scenariusz, który mógłby pojawić się, gdyby Grecja nie wywiązywała się z kontroli kapitałowych w prowadzonej polityce. To może być krok w kierunku emisji deklaracji IOU (“jestem Ci winny”) jako prawnego środka płatniczego lub też do przerwy w działaniu międzynarodowych banków. EURUSD mógłby spaść około 10 centów – w kierunku parytetu.

Z perspektywy technicznej bank argumentuje, iż nie mamy jeszcze sygnały odwrócenia trendu spadkowego. Tylko trwałe wybicie 1,1053/98 mogłoby zmienić ten scenariusz. Wówczas celami mogłyby być rejony 1,1267/79 oraz 1,1699 i to 1,1811.

W przypadku pozostania powyżej wspomnianego wyżej oporu rynek EURUSD powinien wznowić ruch spadkowy w kierunku 1,0072, a nawet do 0,9652 – poziom ten jest projekcją JPM w ramach zniesienia Fibonacciego. Zejście jednak do takich poziomów będzie musiało być potwierdzone poprzez przełamanie 1,0660 i ostatnich minimów na 1,0521.

Forex Demo

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale doskonale wiemy, jak Ci ją ułatwić. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO