J2T

Analitycy holenderskiego ING wskazują, że niemiecka inflacja wzrosła w czerwcu nieco powyżej oczekiwań, co miało miejsce w obliczu nerwowości panującej na rynku wywołanej zaostrzaniem retoryki banków centralnych.

Niemniej jednak zdaniem banku obawy odnośnie do jastrzębiego tonu EBC są wyraźnie przesadzone. Gdyż efekty wpływające na wyższe ceny w czerwcu mają być dość przejściowe. Patrząc w przyszłość zarówno niższe ceny ropy, jak i wyższy kurs euro powinny obniżyć inflację bazową w kolejnych miesiącach.

Polecamy: Inwestuj w akcje, surowce, indeksy, waluty. Odbierz 50€ gratis

Poza tym niemieckie dane inflacyjne dostarczają dalszych dowodów dla dylematów EBC oraz innych banków centralnych w kwestii cyklicznego wzrostu gospodarczego bez znaczącej presji inflacyjnej.

Nawet gospodarka niemiecka, która weszła właśnie w dziewiąty rok ekspansji gospodarczej oraz gospodarka, która ma rekordowy poziom zatrudnienia ledwo co pokazuje jakiekolwiek presje cenowe.

Według ING powody dla trwale niskiej inflacji są zarówno przejściowe jak i strukturalne. Podczas gdy niższe ceny ropy, wyższy kurs euro, większa konkurencyjność poprzez digitalizację mogą być oznaczone jako przejściowe, to zmniejszające się presje płacowe wynikające z globalizacji, automatyzacji lub zastoju na rynku pracy mogą być uznawane jako strukturalne.

Forex Demo

Zobacz: Inwestuj bez ryzyka. Otwórz konto i odbierz 30$ na start

Z drugiej strony zdaniem banku niska inflacja nie powstrzyma EBC od ograniczania skupu aktywów w tym roku. Niedobór obligacji oraz silniejszy wzrost gospodarczy mają być sterownikami takiej decyzji.

Jednocześnie EBC może spotkać się z dziwną sytuację we wrześniu, kiedy z powodu niższych cen ropy oraz silniejszego euro ich własne prognozy inflacyjne w czasie ogłaszania potencjalnego taperingu będą prawdopodobnie takie same, jak w okresie uruchamiania QE.

Bank konkluduje, że ostatnia reakcja rynku walutowego na słowa EBC pokazuje, że sterowanie oczekiwaniami rynkowymi jest niezwykle trudną pracą.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale doskonale wiemy, jak Ci ją ułatwić. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO