J2T

akademia baner pojedynczy wpis żółty

Analitycy słynnego Goldmana Sachsa mówią, że od czasu do czasu tworzą modele ekonometryczne w celu zbadania zależności między kursami walut, a takimi czynnikami jak spread stóp procentowych, ceny surowców czy apetyt na ryzyko.

Jednocześnie bank nadmienia, że modele te muszą być traktowane ze sporym przymrużeniem oka, niemniej mogą być pomocne w “przetrawieniu” mnóstwa czynników oddziałujących na kurs walutowy.

Polecamy: Inwestuj w akcje, surowce, indeksy, waluty. Odbierz 50€ gratis

Jednym z głównych sygnałów, jaki nadszedł w ostatnich badań banku jest to, że AUDUSD znajduje się zbyt nisko względem fundamentów. Sygnał ten bank podkreślał już pod koniec maja, kiedy para znajdowała się poniżej 0,72. Sygnał ten zdaniem GS jest wciąż aktywny i wskazuje na poziom powyżej 0,80.

Czynnik ten jest zgodny z ostatnią zmianą poglądu ekonomistów GS, którzy przez kilka ostatnich lat byli niedźwiedzio nastawieni do australijskiej waluty.

Poza tym, nawet jeśli cięcie stóp przez RBA w listopadzie jest prawdopodobne, bank nie dostrzega szans większych niż 50% na taki ruch, co jest w zgodne z obecną wyceną rynku. Stąd GS podkreśla, że kurs AUDUSD może zmierzać wyżej w kierunku konwergencji z modelem.

Zobacz: Inwestuj bez ryzyka. Otwórz konto i odbierz 30$ na start

Forex Demo

Niemniej zupełnie inny sygnał otrzymał bank dla rynku NZDUSD, który nie spadł wraz z rynkowymi stopami i obecnie powinniśmy zobaczyć nadgonienie NZDUSD w stosunku do modelu (spadek pary).

Sygnał ten jest interesujący, biorąc pod uwagę to, że ekonomiści GS prognozują trzy obniżki stóp przez RBNZ (w sierpniu, listopadzie i marcu 2017).

Podczas gdy cięcie w dniu dzisiejszym jest wycenione, rynek wycenia tylko 55pb obniżki (wynik skumulowany) do marca, pozostawiając przestrzeń do deprecjacji w wyniku takich ruchów.

Z drugiej strony, niepewność w stosunku do polityki FED może wesprzeć NZD, niemniej GS sądzi, iż waluta ta powinna radzić sobie gorzej w porównaniu do AUD.

 

źródło: efxnews.com
źródło: efxnews.com

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale doskonale wiemy, jak Ci ją ułatwić. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO