J2T

Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) opublikował właśnie raport dotyczący zapasów, produkcji i innych kluczowych miar dla najważniejszych surowców rolnych. Zarówno rynek kukurydzy jak i pszenicy zareagowały dość mocno na tę publikację.

Zobacz: Inwestuj bez ryzyka. Otwórz konto i odbierz 30$ na start

Opublikowane dane kształtują się następująco (prognozy dla USA):

Pszenica

  • Zapasy na koniec sezonu: 911 mln buszli (poprzednio 861 mln buszli) 
  • Produkcja na obecny sezon: 2052 mln buszli (bez zmian) 1447207953_minus

Kukurydza

  • Zapasy na koniec sezonu: 1760 mln buszli (poprzednio 1561 mln buszli) strzałka wzrost
  • Produkcja na obecny sezon: 13654 mln buszli (poprzednio 13555 mln buszli) strzałka wzrost

Zobacz: Ruchy na GBP zgodnie z rynkiem stopy procentowej

Jak widać w przypadku kukurydzy zarówno projekcja dotycząca zapasów jak i produkcji została podniesiona, co też zostało dość mocno gołębio odebrane przez rynek. Technicznie ceny kukurydzy przełamały w ostatnich dniach zarówno dolne ograniczenie kanału wzrostowego jak i długoterminową linię trendową (sprzed ponad roku). Tym samym najbliższym celem na chwilę obecną zdaje się być okolica 3,45$.

CORN-DEC15Daily

Ceny pszenicy z kolei spadają w rejon linii trendowej, aktualnie broniąc jej. Na wykresie dziennym zauważyć możemy uformowanie się struktury podwójnego szczytu, co też może być odebrane przez część inwestorów jako techniczny sygnał sprzedaży.

Forex Demo

Zobacz: FED podwyższy stopy w grudniu

Z drugiej strony wiele powinno zależeć od dzisiejszej sesji. Jeśli rynkowy udałoby się wybronić wspomniane wsparcie, wówczas cena może ponownie odbić w okolicę 5,3$. W przeciwnym razie celem pozostanie rejon 4,62$.

WHEAT-DEC15Daily

Ponadto warto dodać, iż z ostatniego raportu dotyczącego jakości upraw odsetek z jakości “wyśmienitej” wzrósł o 2pp do 49% w porównaniu do ostatniego tygodnia października. Poniżej znajdują się główne obszary uprawy pszenicy ozimej w USA, stanowiące około 75% ogólnej produkcji kraju.

źródło: usda.gov
źródło: usda.gov

Poza tym aktualne prognozy pogody wskazują na bardzo dobre warunki wilgotnościowe, co jest bardzo ważnym aspektem z racji już zasianej (w 88%) pszenicy ozimej, w tym w głównych stanach znajdujących się w centralnej i zachodniej części kraju.

akademia baner pojedynczy wpis żółty

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale doskonale wiemy, jak Ci ją ułatwić. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO