J2T

akademia baner pojedynczy wpis żółty

W minionym tygodniu otrzymaliśmy dwa rewelacyjne odczyty PMI z brytyjskiej gospodarki. Były to wartości dla sektora przemysłowego oraz budowlanego. W obydwu przypadkach ekonomiści nie doszacowali potężnego odbicia.

Polecamy: Inwestuj w akcje, surowce, indeksy, waluty. Odbierz 50€ gratis

Jeśli chodzi o indeks PMI dla przemysłu odnotowaliśmy największy jednomiesięczny wzrost w historii, a głównym kontrybutorem takiego obrotu spraw był słaby funt, który mocno wywindował subindeks eksportu oraz cen czynników produkcji. Z kolei w przypadku budowlanego PMI również duży udział miała inflacja kosztowa (importowana), która wzrosła najmocniej od lipca 2011 roku.

Budowlany PMI UK, źródło: Markit
Budowlany PMI UK, źródło: Markit

Niemniej jednak zauważyć trzeba również fakt, że pomimo wyraźnego odbicia wciąż znajdujemy się poniżej granicy 50 punktów. Dlatego też wydaje się zbyt daleko idące myślenie, iż najgorsze już za nami. Przeciwnie, załamanie w danych makro powinno nadejść w kolejnych miesiącach.

W przyszłym tygodniu ważnym odczytem będzie odczyt usługowe indeksu PMI, który może potwierdzić korzystny trend w miękkich wskaźnikach w gospodarce UK. Poza tym czekają nas odczyty produkcji przemysłowej (dane za lipiec) i indeksy cen nieruchomości Halifax.

Forex Demo

Zobacz: Inwestuj bez ryzyka. Otwórz konto i odbierz 30$ na start

Jak rozegrać zatem GBPUSD? Wiele będzie zależało od piątkowego zamknięcia. Jeśli cenie uda się pozostać poniżej kluczowego oporu na 1,3350 (payrolle będą ważyć), wówczas należałoby oczekiwać powrotu do spadków w przyszłym tygodniu, w miarę wzrostu oczekiwań odnośnie do podwyżki stóp w USA.

GBPUSDDaily

W takim przypadku najbliższym celem dla niedźwiedzi może być strefa popytowa na 1,3060. Z kolei przełamanie wspomnianego silnego oporu mogłoby doprowadzić do testu poziomów 1,35. Tak czy inaczej nie zakładamy, iż “rzeź” na GBP po referendum została już całkowicie zakończona.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale doskonale wiemy, jak Ci ją ułatwić. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO