Od wieków złoto jest nośnikiem wartości i środkiem płatniczym. Już w starożytności miało funkcję wartościowego towaru, który można było wymienić na dowolne rzeczy.
Od wieków złoto jest nośnikiem wartości i środkiem płatniczym. Już w starożytności miało funkcję wartościowego towaru, który można było wymienić na dowolne rzeczy. Płacono w złotych monetach przez całe wieki, a dziś złoto pozostaje bezpieczną przystanią inwestycyjną. Kiedy wokół panuje nerwowa atmosfera na rynkach finansowych, warto zwrócić się w kierunku złota i zacząć w nie inwestować. Z pewnością dobrym pomysłem będzie wprowadzenie złota do dobrze zbilansowanego portfela inwestycyjnego, jako bufor bezpieczeństwa, zmniejszający ryzyko innych podejmowanych przez danego gracza inwestycji. Jak to zrobić? W jaki sposób skutecznie inwestować w złoto?
Dwa sposoby inwestowania w złoto
Inwestycje w surowce, do których zalicza się również złoty kruszec, można prowadzić na dwa sposoby. Pierwszy z nich polega na zakupie fizycznego złota, w postaci głównie sztabek złotych o określonej masie lub złotych monet bulionowych. Raczej inwestorzy nie skłaniają się do podejmowania inwestycji w złoto z wykorzystaniem biżuterii, ponieważ oprócz realnej wartości w złocie, jej cena wynika również z kosztów wykonania rzemieślniczej pracy przez jubilera.
Drugim sposobem prowadzenia inwestycji w złoto jest wybór papierów wartościowych i innych instrumentów, których cena koresponduje z kursem złota na światowych rynkach. Mowa tu o inwestycjach w tak zwane złoto papierowe. Są one stosunkowo łatwiejsze do przeprowadzenia i utrzymania przyjętej pozycji. Nie trzeba wynajmować sejfu, gdzie inwestor schowa złote sztabki i uchroni je przed złodziejami.
Inwestowanie w złoto fizyczne
Jeśli pomimo pewnych niedogodności inwestor decyduje się na ulokowanie swojego kapitału w złoto w formie fizycznej, powinien kupić z pewnego źródła złote sztabki lub monety złote, nazywane bulionowymi. Trzeba podkreślić, że prowadzenie inwestycji w złoto fizyczne cechuje się najwyższym poziomem bezpieczeństwa, co jeszcze bardziej przemawia za ich podjęciem. Dowiedz się więcej: https://www.xtb.com/pl/surowce-kb
Inwestycje w złoto fizyczne można podjąć, kupując monety lokacyjne, czyli bulionowe. Pozwalają one nawet drobnym inwestorom na prowadzenie tego rodzaju lokat pieniężnych. Bezpośredni i osobisty zakup bulionowych monet ze złota to podstawowy sposób takich inwestycji w złoty kruszec. Można kupować je od sprawdzonych dealerów. Mogą być to takie znane monety złotowe jak Krugerrand z RPA, Suweren z Wielkiej Brytanii, Złoty Orzeł z USA, Liść Klonowy z Kanady, Filharmonik z Austrii czy Kangur z Australii. Monety bulionowe są łatwo zbywalne, a standardowo mają one jedną uncję trojańską, czyli nieco ponad 31 gram.
Przy większych inwestycjach zawsze można kupić złote sztabki lokacyjne. Choć wśród nich są i takie, które ważą mniej niż jedna uncja, np. 1 gram, to marża dealerów narzucana w takim przypadku na nie jest niewspółmiernie wysoka, dlatego nie opłaca się ich podejmować. Przy dużych zakupach inwestorzy posługują się raczej sztabkami o masie 100 g, 250 g, 500 g czy 1000 g. Każda sztabka powinna przy tym mieć certyfikat autentyczności.
Jak inwestować w złoto papierowe?
Wszystkie instrumenty finansowe, które oparte są na cenie złota, pozwalają inwestorom zarabiać na nim, bez konieczności fizycznego zakupu złotych sztabek, monet czy biżuterii. Papierowe złoto to między innymi ETF-y, czyli fundusze inwestycyjne oparte o złoto, lokaty strukturyzowane na złoto, czy kontrakty terminowe na ten szlachetny kruszec. Większość form inwestycji w papierowe złoto pozwala na wypracowywanie zysków na ruchach cenowych na światowym rynku złota.
ETFy to fundusze inwestycyjne znakomicie nadające się dla inwestorów lokujących pieniądze długoterminowo. Skrót ten oznacza Exchange Traded Funds. Fundusze notowane są na giełdach papierów wartościowych, a ich cena zależna jest od ceny instrumentu bazowego. Fundusze ETF z ekspozycją na złoto polegają na tym, że wycena ich jednostek odzwierciedla notowania kruszcu na rynkach finansowych.
Z kolei CFD na złoto to kontrakty na różnice kursowe pozwalające na spekulowanie cenami kruszcu. Zobacz inne CFD na surowce.