Pod koniec 2015 roku, w miarę jak rosnąca nadwyżka na rachunku obrotów bieżących Japonii za sprawą państwowego funduszu emerytalnego (GIPF) spowolniła i tego, że fundusz ten skłonił się bardziej w kierunku zagranicznych aktywów, wzrostowy impet na USDJPY zawrócił.
Następnie, owa umiarkowana spadkowa zmiana na UJ przerodziła się w sekwencję kupowania jena w celu zabezpieczenia ekspozycji długiej w aktywach denominowanych w obcych walutach.
Zobacz: Inwestuj bez ryzyka. Otwórz konto i odbierz 30$ na start
Poza tym zarówno japońskie fundusze emerytalne jak i ubezpieczyciele zwiększają presję spadkową na USDJPY poprzez zabezpieczenie ekspozycji na zagraniczne aktywa (im wyższa pozycja długa na zagranicznych aktywach, tym proporcjonalnie rosną shorty na UJ).
Zdaniem Deutsche Banku w celu ochrony pewnej bazy na USDJPY potrzebne byłyby prawdopodobnie wielokrotne podwyżki stóp przez FED, które stwarzają fundament do spodziewanego odbicia par w 2017 roku.
Zobacz: Bezpłatne sygnały forex w XM. Sprawdź naszą skuteczność
Bank oczekuje, że para utrzyma się nad poziomem 100, choć nie jest to wcale takie oczywiste. Jednakże, tak długo jak ruch na rynku USDJPY nie jest zbyt gwałtowny, stratedzy banku nie spodziewaliby się interwencji ze strony BoJ do poziomu 100.