J2T

Od pewnego czasu, większość banków zachęca swoich klientów do kupna USDJPY twierdząc, że jest to jeden z najlepszych rynków, na którym możemy partycypować w aprecjacji USD. Nie inaczej jest w przypadku niemieckiego Deutsche Banku, który podał własnie cztery główne powody, dla których warto kupować dolara za jena.

1. Bilans handlowy Japonii

W marcu bilans handlowy kraju Kwitnącej Wiśni osiągnął pierwszą nadwyżkę od trzęsienia ziemi w 2011 roku. Co prawda w kwietniu zanotowaliśmy lekki spadek, lecz nie była to istotna wielkość. Ta obniżka pozwoli nieco złagodzić silny trend byka, lecz nie będzie to trwała zmiana.

Bilans handlowy Japonii a USDJPY

Screen Shot 05-28-15 at 08.52 AMŹródło: www.efxnews.com

2. Odpływ kapitału

Podczas gdy zainteresowanie japońskimi papierami wartościowymi obniżyło się w pierwszych miesiącach roku, to japońscy inwestorzy zwiększali swój udział w inwestycjach zagranicznych podczas pierwszego kwartału. Tym samym Japonia po raz kolejny notuje odpływ kapitału netto. Zdaniem DB zakupy obcych papierów wartościowych będą kontynuowane przez GPIF latem by osiągnąć szczyt we wrześniu.

Przepływy kapitału w Japonii

Screen Shot 05-28-15 at 08.58 AMŹródło: www.efxnews.com

3. Dywergencja na rynku stopy procentowej

Zdaniem niemieckiego banku USDJPY pozostanie wrażliwy na zmiany realnych stóp procentowych. Biorąc pod uwagę skromną wycenę podwyżek stóp w USA w ciągu kolejnych dwóch lat ryzyko na rynku stopy jest skierowane na wzrost spreadu, który powinien sprzyjać wzrostom USDJPY.

Forex Demo
Spread 2-letnich realnych stóp procentowych a USDJPY

Screen Shot 05-28-15 at 09.03 AMŹródło: www.efxnews.com

4. Pozycjonowanie

Jeśli chodzi o rynek japońskiego jena sytuacja wygląda bardzo obiecująco, gdyż pozycjonowanie na tej walucie jest najmniejsze od 2012 roku, co daje sporą przestrzeń do dalszej deprecjacji. Według DB Banku podaż jena rosła coraz mocniej kiedy to USDJPY spadał poniżej 119. Wówczas uaktywniał się popyt, który pchał kurs w kierunku górnego ograniczenia 6-miesięcznej konsolidacji na 122. Odbudowanie spekulacyjnych pozycji krótkich na JPY skutkowało w ostatnich dniach przełamaniem tego oporu. Najbliższym oporem według banku jest poziom 125.

Podsumowując DB Bank zachęca do kupowania USDJPY z celem na 125-128 w tym roku oraz 130 w kolejnym.

Artykuł powstał na podstawie publicznie dostępnych treści zamieszonych w serwisie www.efxnews.com

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale doskonale wiemy, jak Ci ją ułatwić. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO