W przeciągu tygodnia zmalały szanse na pozostanie Wielkiej Brytanii w strefie euro, co m.in. przełożyło się na notowania brytyjskiej waluty. Według danych zebranych przez agencję Bloomberg 41 proc. opowiada się za wyjściem z UE, a 40 proc. jest za pozostaniem w strukturach europejskich. Wzrósł z kolei odsetek niezdecydowanych do 19 proc.
Tydzień temu było to odpowiednio 51 proc., 40 proc. i 9 proc. niezdecydowanych.
Wzrost obaw jest także widocznym na rynku opcyjnym, gdzie implikowana zmienność wzrosła w ujęciu tygodniowym dla każdego horyzontu czasowego (poza rocznym).
Sprawdź: Najniższa prowizja za najpopularniejszą parę walutową
Można zakładać, że większą zmianę kursu funta wywoła wyjście z Unii Europejskiej niż jej pozostanie, a związku z tym czym większa implikowana zmienność, tym większe rynkowe szanse na Brexit i odwrotnie.
Poprawę sentymentu względem funta wykazali natomiast inwestorzy na rynku kontraktów terminowych, którzy do dnia 26 kwietnia (ostatnie dane CFTC) zwiększyli swoje zaangażowanie w pozycje długie do 40431 kontraktów z 32765.
Sprawdź: Odbierz pakiet powitalny o wartości 5000zł
Niemniej jednak pozycje krótkie także wzrosły, ale w mniejszej skali, co pozwoliło doprowadzić do wzrostu pozycji net long do -48669 kontraktów.
Prawdopodobieństwo bankructwa Wielkiej Brytanii w terminie 5 lat spadło do 3,27 proc. (na podstawie CDS).