J2T

Od osiągnięcia przez rynek głównej pary walutowej wielotygodniowych minimów na 1,0521 w kwietniu euro wyraźnie odbiło. Analitycy CA głównej przyczyny takiego ruchu wypatrują w słabszych oczekiwaniach podwyżek stóp przez FED. Z drugiej strony poprawa perspektyw Strefy Euro podsyca obawy o możliwie mniej agresywną ekspansywną politykę EBC (czyt. ograniczenie QE), co może doprowadzić do wykorzystywania euro w transakcjach carry trade. Na plus dla euro przemawiają również oczekiwania inwestorów, którzy spodziewają się ostatecznie porozumienia na linii Grecja-Trojka i uniknięcia Grexitu.

Bank wątpi, że fundamentalna perspektywa EURUSD zmieniła się istotnie w ostatnich tygodniach. Dywergencja polityk EBC i FED powinna być utrzymana. Co więcej rynek zbyt optymistycznie patrzy na wątek Grecji. W szczególność CA wątpi, że EBC mógłby zwiększać limit transakcji ELA dalej jeśli Grecy nie spłacaliby nadchodzących płatności do MFW, a zwłaszcza do EBC.

W dodatku nawet jeśli Ateny kontynuowałyby spłatę zaległości w miarę terminowo to i tak będzie konieczne zewnętrzne wsparcie do spłaty 6,8 mld EUR obligacji trzymanych w rękach EBC w lipcu i sierpniu. Zatem okiem CA spotkanie Eurogrupy 19 czerwca wydaje się ostatnim realnym terminem dla greckiego rządu.

CA obawia się, że rynku ignorują fakt, że Grecja będzie potrzebować więcej środków w nadchodzących latach. Zbyt mało wpływy z podatków już teraz spowodowały obniżkę podstawowej nadwyżki rządowej poniżej celu ustanowionego na mocy drugiej transzy bailout’u. To sugeruje, że Grecy mogą wkrótce ponownie prosić o restrukturyzację (stosując surowe środki fiskalne) lub umorzenie zadłużenia. Jednakże owe środki mogą nie być proste do wprowadzenia z obecną władzą na czele, czyli Syrizą. W rezultacie analitycy CA nie wykluczają możliwych kolejnych wyborów w nadchodzących miesiącach.

Forex Demo

Takie poglądy banku są dodatkowo podkreślane poprzez rosnącą niechęć wierzycieli na dalsze łagodzenie stanowiska wobec Grecji. Tym samym CA oczekuje, że obecne wzrostu będą kontynuowane, jednakże rejon 1,15 mógłby być dobrym poziomem do sprzedaży EURUSD.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale doskonale wiemy, jak Ci ją ułatwić. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO