J2T

W najbliższą środę Bank Centralny Kanady podejmie decyzję w sprawie wysokości stóp procentowych. Do tej pory presja na luzowanie polityki pieniężnej – z powodu spadających cen ropy była dość wyraźna – teraz jednak sytuacja ta może się nieco zmienić.

Właśnie w odbijających cenach ropy (zwłaszcza gatunku kanadyjskiego WCS) grupa CIBC doszukuje się szans na ograniczenie dalszego luzowania pieniężnego przez BoC. Bank wciąż sądzi, że wpływ drastycznych spadów cen ropy będzie miał bardziej długotrwały wpływ na gospodarkę Kanady niż szacuje BoC. Ich zdaniem presja ta może utrzymać się nawet kilka kwartałów.

Tym samym analitycy sądzą, że szanse na kolejne cięcie stóp (obecny poziom to 0,75%) jest ograniczone. Rosnące ceny czarnego złota w ostatnich tygodniach skłoniły ich zaś do zrewidowania prognozy dla USDCAD z 1,29 do 1,27 w trzecim kwartale.

Forex Demo
Ceny ropy WTI i WCS w ostatnich miesiącach

Screen Shot 05-25-15 at 11.28 AMŹródło: www.efxnews.com

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale doskonale wiemy, jak Ci ją ułatwić. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO