Bank ANZ twierdzi, że zniszczenia po Brexicie dokonały się, a obecnie trzeba odnaleźć się w nowym środowisku podniesionej niepewności.
Choć UK znajduje się relatywnie daleko od Australii, pewien rodzaj globalnej niepewności nigdy nie jest dobrą rzeczą dla globalnego zaufania czy apetytu na ryzyko.
Bank zwraca uwagę, że dość mała gospodarka, jaką jest Australia i która zależy od globalnego handlu oraz finansowania może ucierpień, co przełożyć się ma na słabszego AUD.
Zobacz: Bezpłatne sygnały forex w XM. Sprawdź naszą skuteczność
Bank oczekuje, że AUD będzie słabszy w stosunku do walut safe haven takich jak USD, JPY i CHF. W kontekście AUDUSD bank spodziewa się, że para utrzyma się wewnątrz zasięgu prognozy nad 0,66.
ANZ wskazuje również, że zwiększona wycena możliwości cięcia stóp przez RBA również przyczyniła się do słabości AUD. Od czasu wyników referendum, rynek dodał 20pb prawdopodobieństwa cięcia stóp i obecnie wycenianych jest 40pb obniżki. Niemniej wydaje się to już w pełni wycenione, zaś krajowe czynniki powinny odejść póki co na drugi plan.
Bank zwraca również na zanikające lepsze od oczekiwań dane makro, chociaż z drugiej strony dane gorsze od konsensusów mogą wzmocnić oczekiwania rynkowe w kwestii polityki RBA w krótkim terminie, co mogłoby szkodzić AUD.
Zobacz: Inwestuj bez ryzyka. Otwórz konto i odbierz 30$ na start
Brexit podniósł również pytania o średnioterminową perspektywę gospodarki Australii, co również przekłada się na AUD. Australia miała skorzystać z globalizowanej gospodarki.
Choć Brexit nie jest wystarczającym czynnikiem by sądzić, że globalizacja osiągnęła swój szczyt, to model globalnej gospodarki znajduje się wyraźnie pod presją.
Nieprzerwany trend w kierunku mniejszej kooperacji międzynarodowej mógłby usprawiedliwiać większą premię w aktywach kwotowanych w AUD, co z kolei mogłoby zaważyć na samej walucie.