J2T

Większość inwestorów wybiera tylko dwa rodzaje sygnału wyjścia: take profit i stop loss. Niektórzy zapominają nawet o tym. Tymczasem najlepiej ustalić trzy sygnały wyjścia.

Co to za sygnały?

Masz do czynienia z trzema sytuacjami, w których zamykasz pozycję:

– z zyskiem,

– ze stratą,

– bez efektu.

Forex Demo

Zysk

Przede wszystkim musisz pamiętać o stosunku zysku do ryzyka. Im większy potencjalny zysk i mniejsze ryzyko, tym większa szansa na długoterminowy sukces. Oczywiście przy założeniu, że potencjalny zysk jest trzykrotnie większy od potencjalnej straty. Żeby wyjść na zero, musisz mieć rację tylko raz na cztery transakcjie. Zatem wystarczy, że będziesz skuteczny w 25 proc. i nie stracisz. To jest pierwszy krok do rozpoczęcia zarabiania.

Oprócz klasycznego take profit możesz ustalić trailing stop loss, który będzie zabezpieczał już raz zdobyty teren. Nie ma nic gorszego niż “zarobić” na transakcji 10 proc., a skończyć z 5 proc. stratą. Dodatkowo warto z góry ustalić zestaw reguł lub informacji, które powodują wyjście z rynku.

Strata

Oprócz stop lossa, musisz określić dokładne warunki rynkowe, które powodują wyjście. Na przykład grasz w oparciu o średnią kroczącą i zakładasz, że po przecięciu linii zmieniasz pozycję na przeciwną.

OK, przekroczyło średnią, ale nie uderzyło stop lossa. Co robisz? Zamykasz pozycję ze stratą, bo tak wcześniej ustaliłeś.

Brak zakładanego efektu

Chodzi o mały zysk lub niewielką stratę. Zamykasz pozycję, bo warunki się zmieniły. Powód,  dla którego ją otworzyłeś, zniknął. Na szczęście rynek nie zdążył jeszcze odbić w złą stronę. Warunkiem skutecznych inwestycji jest stworzenie planu, zanim emocje i pieniądze wejdą do gry.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale doskonale wiemy, jak Ci ją ułatwić. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO