J2T

akademia baner pojedynczy wpis żółty

W trakcie weekendu otrzymaliśmy dwa korzystne badania jeśli chodzi o wydarzenie tego tygodnia – referendum w Wielkiej Brytanii. Sondaże YouGov i Survation dały odpowiednio 1 i 3pp przewagi osobom chcącym pozostać w UE.

Zobacz: Inwestuj bez ryzyka. Otwórz konto i odbierz 30$ na start

Skutkowało to rychłym powrotem apetytu na ryzyko, co widać na rynku walutowym i surowcowym. Z drugiej strony nie należy zapominać, że jeszcze w piątek implikowana zmienność (pochodząca z rynku opcji) w okresie tygodnia na rynku GBPUSD wzrosła do poziomu blisko 50%! Oznacza to, że od piątkowego kursu cena pary mogłaby odchylać się o taki procent w każdą ze stron.

Tygodniowa implikowana zmienność na GBPUSD (wykres z piątku), źródło: Bloomberg
Tygodniowa implikowana zmienność na GBPUSD (wykres z piątku), źródło: Bloomberg

Ważne jest zrozumienie, że implikowana zmienność nie mówi nam o kierunku zmiany, ale o jej dynamice (ruchy mogą być w kierunku wzrostowym, spadkowym lub w obydwu). Dopiero wskaźnik risk reversal może sugerować nam kierunek, który z dużym prawdopodobieństwem może przeważać w danym okresie. O wskaźniku tym pisałem więcej w minionym tygodniu odnosząc się do szans i ryzyk na rynku GBPUSD.

Zobacz: Monitor rynku surowcowego (20.06.2016)

Forex Demo

Odnosząc się jeszcze do powyższego wykresu możemy zauważyć, że oczekiwana zmienność w przypadku referendum odnośnie do secesji Szkocji (wrzesień 2014) była nieporównywalnie mniejsza. To wszystko podkreśla ważność czwartkowego głosowania, które z pewnością stanie na świeczniku inwestorów.

Wiedząc o tym również doskonale banki centralne (nie tylko EBC i BoE), które są z pewnością gotowe na “bezładne” ruchy na rynku walutowym. W niedzielę wywiadu dla La Republica udzielił członek EBC i prezes Banku Włoch Visco, który zapewniał wszystkich, że banki centralne są gotowe interweniować, jeśli Brytyjczycy zdecydują się opuścić UE. Dodał również, że proces długich negocjacji po ewentualnym Brexicie miałby na pewno finansowe konsekwencje, lecz na ten moment trudno jest przewidzieć jak poważne mogą one być.

Zobacz: Wymowny wykres po posiedzeniu FED

Kiedy spodziewać się wyników czwartkowego referendum? Pierwsze wyniki (mowa oczywiście o oficjalnych danych) powinny pojawić się już około godziny 2:00 w piątek. Oczywiście w kolejnych godzinach powinny spływać wyniki z pozostałych okręgów. Tak więc trzeba przygotować się na bardzo zmienną noc na rynku brytyjskiej waluty (również na euro).

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale doskonale wiemy, jak Ci ją ułatwić. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO