J2T

W porannym komentarzu pisałem o zniesionych sankcjach przez Rosję, które dotyczyły zakazu eksportu produktów mlecznych z Nowej Zelandii przez kilkadziesiąt przedsiębiorstw. Była to niewątpliwe główna przyczyna aprecjacji NZD o poranku i  w trakcie sesji azjatyckiej. Wracając jeszcze do ostatniego wpisu fundamentalnego o AUD, rynek AUDUSD niemalże wykonał pierwszy zakładany cel, a przestrzeń do wzrostów (rudy żelaza, rynek stopy) wciąż pozostaje spora.

xm baner czerwiec 2014

Niemniej jednak równie ważnym, a może i ważniejszym czynnikiem na notowania NZD dzisiejszego popołudnia może mieć rezultat kolejnej aukcji mleka w proszku na Global Dairy Trade. Podczas ostatnich dwóch aukcji cena tony surowca została mocno przeceniona, co korelowało ze spadającym kursem NZD. Tylko od lipca przecena sięgnęła 35%, niemniej jednak dzisiaj może być inaczej. Zestawiając wykres ceny mleka z NZDUSD możemy dojść do wniosku, iż korekta może być wskazana.

Screen Shot 08-18-15 at 01.06 PM

Oczywiście czynnikiem, który napędzał ostatnie spadki NZD, i który ważył na innych walutach surowcowych była dewaluacja renminbi przez PBOC. Taki ruch sprawia, że ceny importu (z punktu widzenia chińczyków) wzrosły, co może ograniczać i tak już słaby popyt na sproszkowane mleka z Nowej Zelandii.

Sytuacja ta jednak uspokoiła się, a na rynek napłynęły dwie kluczowe informacje, która mogą przyczynić się do dzisiejszego odbicia cen mleka. Po pierwsze wspominane zniesienie sankcji przez Rosję, które może zachęcić wzmożonych zakupów, na fali możliwego większego odbicia (Rosja utrzymała embargo na nabiał z krajów europejskich, więc niedobór ten może zostać zrekompensowany przez nowozelandzki surowiec).

Drugim aspektem może być piątkowa decyzja Fonterry – największej spółdzielni mleczarskiej w NZ, która zdecydowała się ograniczyć sprzedaż posiadanego mleka w proszku o 10% na trzech kolejnych aukcjach. Głównym powodem takiej decyzji miał być oczywiście silny spadek cen surowca (najwyraźniej Fonterra zakłada jedynie przejściowy spadek cen mleka).

Forex Demo

Tym samym, jest spora szansa, iż ilość sprzedanego surowca będzie niższa. To w połączeniu z potencjalnie większym popytem, może pozytywnie odbić się na samej cenie. Warto zwrócić uwagę na pewną zależność (ujemną) między oferowaną ilością surowca, a samą ceną, jest to zdecydowanie czynnik przemawiający za odbiciem.

Screen Shot 08-18-15 at 12.54 PM

Otwartą kwestią pozostaje jakiego rezultatu oczekuje rynek. Jak zwykle zbyt duży optymizm przed wynikami może zniweczyć nawet bardzo dobre dane (jak mogliśmy się już przekonać wielokrotnie, w kontekście NZD choćby ostatnia decyzja RBNZ). Niemniej jednak rynek jest dość mocno wyprzedany (najniższa cena od ponad 8 lat), a para NZDUSD jest stosunkowo blisko silnego wsparcia na 0,65. Poza tym wciąż warto pomyśleć nad shortem na EURNZD, o czym mówiłem w dzisiejszej analizie wideo.

Tym samym korzystniejsze dane mogą spowodować wyraźny wzrost, zwłaszcza w obliczu dość ospałego ostatnio amerykańskiego dolara. Niemniej jednak w dłuższej perspektywie kluczowym aspektem pozostaje także RBNZ i potencjalne dalsze cięcia stóp (choćby dzisiaj analitycy ASB podzielili się swoją opinią, że oczekują jeszcze dwóch cięć do końca roku).

Wyniki aukcji mleka: cena tony sproszkowanego mleka wzrosła o +19,1% do poziomu 1856$ zgodnie z tym o czym pisałem. Oferowana ilość była zdecydowanie mniejsza w porównaniu do ostatniej aukcji. Cały indeks GDT wzrósł o +14,8%. Reakcja na NZD wzrostowa, jednak bez fajerwerków. EURNZD (analiza video powyżej) na dziennych minimach, zaś NZDUSD w górę o 20-30 pipsów.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale doskonale wiemy, jak Ci ją ułatwić. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO