J2T

Ciekawa sytuacja z punktu widzenia analizy technicznej, poszukującej na rynku układów harmonicznych, wytworzyła się na USDPLN.

Na każdym z interwałów, którym się zajmiemy, ukształtowała się prowzrostowa formacja harmoniczna.

Taka sytuacja to „marzenie” tradera poszukującego pewnych setupów, a przy tym chcącego redukować mocno ryzyko (czyli większości z nas 🙂 ) . Szansa na taki układ występuje wtedy, gdy analiza prowadzona w różnych horyzontach czasowych przynosi w efekcie podobną diagnozę co do najbardziej prawdopodobnego kierunku dalszego ruchu rynku.

Przejdźmy do konkretów, związanych z USDPLN.

Najpierw wykres dzienny, na którym można dostrzec wariant formacji 121, który nie jest wariantem klasycznym (kiedy to fala CD zachodzi na AB), ale niewątpliwie dającym szanse inwestycyjnego sukcesu.

artykul 2 dla Akademia 19.11.14 w1

Zauważmy dla ukazania pełnego obrazu sytuacji, że w punkcie D formacji pojawił się popyt, ale Niedźwiedzie skontrowały (ostatnia świeca czarna, próbująca przykryć poprzedzający ją biały popytowy korpus).

Zejdźmy teraz na niższy interwał, H4, żeby sprawdzić, czy faktycznie należy się bardzo obawiać tej kontry podaży.

artykul 2 dla Akademia 19.11.14 w2

Forex Demo

Otóż, tu znajdujemy pozytywny dla Byków obraz w postaci prowzrostowej formacji ABCD, wzmocnionej równością odcinków AB i CD oraz faktem występowania silnego wsparcia w potencjalnym punkcie zwrotnym D.

Czy jednak to wsparcie na pewno wytrzyma? Zejdźmy jeszcze niżej, na interwał M30. Może i tu czegoś więcej się dowiemy. 🙂

artykuł 2 dla Akademia 19.11.14 w3

Znaleźliśmy tu prowzrostową formację harmoniczną XABCD typu Nietoperz (Bat Pattern).

(Zależności w tej konkretnej formacji między poszczególnymi odcinkami są też dość obiecujące, bo AB znosi XA w proporcji Fibo 38,2%, a AD znosi XA w proporcji 88.6%. Takie Nietoperze są zwykle jednymi z mocniejszych.)

Tak więc, co istotne – poza wielopiętrowym potwierdzeniem potencjalnego kierunku rynku -uzyskujemy również szanse na zagrania zarówno intradayowe, jak i swingowe, kilkudniowe. Takie szanse stwarzają bowiem poszczególne badane przez nas formacje.

I co jeszcze bardzo ważne. Ewentualne zanegowanie którejś z formacji powoduje dużą szansę załamania całej koncepcji wzrostowej, ale zarazem daje okazję włączenia się w ruch w przeciwnym kierunku, gdyż negacja tak silnego harmonicznego układu, w tym wypadku prowzrostowego, kończy się zwykle paniczną ucieczką Byków i wzmocnieniem ruchu na południe.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale doskonale wiemy, jak Ci ją ułatwić. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO