J2T

Rezerwa Federalna USA zdecydowała pozostawić stopę funduszy federalnych na niezmienionym poziomie 0,25-0,5%, tak jak to było szeroko oczekiwane. Poniżej główne fragmenty z oświadczenia:

Zobacz: Inwestuj bez ryzyka. Otwórz konto i odbierz 30$ na start

 • FED będzie bacznie obserwował globalne gospodarcze i finansowe wydarzenia
 • obecny stan gospodarki gwarantuje tylko stopniowe podwyżki stóp
 • usunięto z oświadczenia stwierdzenie, że “ryzyka są zbilansowane”
 • rynek pracy poprawia się pomimo lekkiego spowolnienia gospodarki w końcówce 2015
 • głosowanie ws. stóp było jednomyślne
 • wydatki gospodarstw domowych rosnąc w umiarkowanym tempie
 • aktywność inwestycji przyspiesza umiarkowanie
 • widoczny dalszy spadek w niewykorzystaniu siły roboczej
 • wpływ silnego dolara i cen energii powinien być przejściowy
 • inflacja wzrośnie w średnim terminie, jeśli efekty dolara i spadku cen ropy zanikną
 • polityka refinansowanie środków z obecnych aktywów będzie prowadzona do czasu, aż obecny cykl będzie “dobrze rozpoczęty”

EURUSDM5

Komunikat, tak jak tego szeroko oczekiwano był dość gołębi (za chwilę cytaty najważniejszych fragmentów oświadczenia), co wywołało wzrostową reakcję na rynku EURUSD. Niemniej jednak kluczowe, krótkoterminowe poziomy technicznie pozostały nienaruszone. Z kolei cena złota wznosi się powyżej 1120$, co jest najwyższym pułapem od 2 miesięcy.

Market-based measures of inflation compensation declined further; survey-based measures of longer-term inflation expectations are little changed, on balance, in recent months.

Prawdopodobnie jedna z głównych przyczyn słabości USD. FED po raz kolejny zwrócił uwagę i podkreślił, że oczekiwania inflacyjne, zarówno oparte na miarach rynkowych jak i ten na podstawie badań ankietowych spadły. To w połączeniu z informacją grudniową (również wskazano na spadek) kreuje spadkową presję dla dolara.

The Committee is closely monitoring global economic and financial developments and is assessing their implications for the labor market and inflation, and for the balance of risks to the outlook.

To, o czym pisałem wyżej, iż FED będzie wciąż monitorował globalne wydarzenia i oceniał ich wpływ dla rynku pracy i inflacji (dewaluacja juana stwarza istotne ryzyko globalnej deflacji) w celu zbilansowania ryzyk dla ogólnej perspektywy.

Forex Demo

However, the actual path of the federal funds rate will depend on the economic outlook as informed by incoming data.

Na koniec informacja, że FED wciąż uzależnia ścieżkę podwyżek od perspektywy gospodarczej poprzez dane makro.

Zobacz: Plotki wpływają na jena. Co zrobi BoJ w piątek?

Wczoraj, w dość obszernej analizie makro wskazywałem, iż dzisiejszy komunikat będzie raczej ryzykiem, niż szansą dla USD, co też wydaje się potwierdzać w dniu dzisiejszym, niezależnie od krótkoterminowych frykcji na rynku FX.

akademia baner pojedynczy wpis żółty

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale doskonale wiemy, jak Ci ją ułatwić. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO