Być może spoglądając na tytuł artykułu uznacie, że mówi on o skomplikowanej strategii z trudną do wymowy nazwą. Tym, którzy poświęcą kilka minut i przeczytają więcej na ten temat mogę zagwarantować, że zostaną pozytywnie zaskoczeni. Wskaźnik Ichimoku Kinko Hyo jest bowiem niezwykle przejrzysty, a po przeczytaniu tego krótkiego artykułu będzie dla Ciebie lepiej zrozumiały.

Co to jest Ichimoku Kinko Hyo?

Ichimoku Kinko Hyo jest to system stosowany w analizie technicznej, którego korzenie wywodzą się z Japonii z okresu przed II Wojną Światową. Twórcą wskaźnika Jest Goichi Hosoda, dziennikarz, który analizy rynku przeprowadzał wraz ze studentami. Efekty swoich trzydziestoletnich badań opublikował w 1968 roku pod postacią książki.

Nazwa Ichimoku Kinko Hyo znaczy tyle co „spojrzenie” na wykres cen, czy też „rzut oka”. Jej przesłaniem jest, aby inwestor poprzez szybkie spojrzenie na wykres mógł określić w jakim miejscu się znajduje. Czy mamy do czynienia z trendem wzrostowym lub spadkowym? Czy może na rynku panuje chwilowa niepewność oraz kiedy będziemy mogli otworzyć kolejny trade?

Z czego składa się Ichimoku?

Zanim uda się nam skorzystać z tej techniki, należy zrozumieć z czego składa się omawiany wskaźnik i jak funkcjonuje każdy z jego pięciu komponentów.

  1. Linia Tenkan-sen jest sumą najwyższej wartości ceny danego instrumentu z jej najniższą wartością w danym okresie czasowym (np. 9 okresów), która jest podzielona przez 2. (na wykresie będziemy ją oznaczać kolorem czerwonym)
  2. Linia Kijun-sen ma taki sam charakter strukturalny jak Tenkan z tą różnicą, że posiada dłuższy okres badawczy 26 lub 22 okresy. Jest ona zatem wolniejsza i bardziej wytrzymała na dynamikę zmian ze względu na dłuższy okres. Nna wykresie oznaczymy ją kolorem niebieskim.
  3. Linia Chikou Span, która przedstawia cenę zamknięcia przesuniętą o 26 okresów wstecz. Czyli cofa niejako obecny kurs dzięki czemu oferuje jedną z ciekawszych funkcji. Pozwala nam na szybkie porównanie jak kurs się kształtował w przeszłości i porównanie go z obecną sytuacją rynkową. Na wykresie będziemy ją oznaczać kolorem zielonym.
  4. Linia Senkou Span A, która jest sumą Tenkan Sen i Kijun Sen podzieloną przez dwa. Obliczenia te są następnie przesunięte 26 okresów w przód w stosunku do aktualnej wartości.
  5. Linia Senkou Span B jest to suma najwyższej wartości ceny danego instrumentu z jej najniższą wartością w przeciągu ostatnich 52 okresów. Podobnie jak Senkou Span A jest wyrysowana 26 okresów w przód.

Linie Senkou Span A oraz Senkou Span B tworzą chmurę nazywaną przez niektórych inwestorów również niebem.

Ichimoku Kinko Hyo wykres

Sygnały Ichimoku Kinko Hyo

Jednym z rodzajów sygnałów jakie dostarcza nam wskaźnik Ichimoku jest moment interakcji wykresu z chmurą, czyli obszarem pomiędzy liniami Senkou Span A i Senkou Span B. Zanim przejdziemy do zaprezentowania najbardziej klasycznego zastosowania Chmury, należy uświadomić sobie wszystkie informacje jakie z niej płyną.

  • Po pierwsze kierunek w jakim rysowana jest chmura, sugeruje nam czy jesteśmy w trendzie wzrostowym czy spadkowym.
  • Grubość chmury ma znaczenie. Im grubsza chmura, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że uda się ją przebić. Jeśli chmura jest cienka, szansa na przebicie jej znacznie wzrasta.
  • Oznacz to, że Senkou Span A oraz Senkou Span B są przyszłymi poziomami wsparcia i oporu (np. w przypadku zmiany trendu na rynku).
  • Obserwując chmurę, jeśli jej grubość wzrasta, szansa na odwrócenie trendu maleje.
  • Odległość ceny od Chmury nie ma znaczenia.

Ichimoku Kinko Hyo – sygnał pozycji

Jeśli wiemy co nieco, na temat tego co możemy wyczytać z chmury, wyjaśnić należy jeszcze kiedy pojawia się na wykresie sygnały otwarcia pozycji:

  • Kupno następuje podczas gdy kurs wybije się z chmury w górę.
  • Sprzedaż natomiast w momencie wyjścia dołem – przebicie chmury i ruch kursu w dół.

ichimoku2

Jak wspomniałem wcześniej, kierunek w którym jest rysowana chmura, ma znaczenie i sugeruje, jaki mamy aktualnie trend na rynku. Co za tym idzie, w którym kierunku może podążać kurs. Jako przykład posłużymy się wykresem złota (Gold) na wykresie dziennym.

Na poniższym rysunku widać, że chmura ma kolor czerwony i wskazuje na trend spadkowy.

ichimoku3

Dokładnie 4 miesiące później, mogliśmy obserwować kontynuację trendu na rynku, a kurs spadł z poziomu 1570 do 1300. Widzimy, że informacje, które wyczytaliśmy na podstawie kierunku chmury sprawdziły się bardzo dobrze:

ichimoku4

Mamy nadzieję, że już te kilka informacji na temat Ichimoku Kinko Hyo pomoże Wam w przyszłości podejmować trafniejsze decyzje inwestycyjne. Niepodważalną zaletą wskaźnika Ichimoku Kinko Kyo jest jego uniwersalność. Dzięki temu, z powodzeniem możecie używać go analizując wykresy cen akcji, walut z rynku Forex czy towarów.