J2T

Podczas wczorajszego posiedzenia Banku Nowej Zelandii, na którym obniżono stopy procentowe o 25pb do pułapu 2,5% zostały również opublikowane najnowsze projekcje makro (sporządzane są kwartalnie, podobnie jak w przypadku FED), zaś swoje wystąpienie miał szef Graeme Wheeler.

Zobacz: Inwestuj bez ryzyka. Otwórz konto i odbierz 30$ na start

Na wstępie skupmy się na słowach szefa RBNZ, gdyż na jedno z pytań dziennikarzy dotyczącego powodów, dla którego stopy zostały obcięte podał on sześć spójnych powodów, w których znaleźć możemy:

  • presja inflacja pozostaje mocno stłumiona
  • kurs NZD wzrósł o 6% w porównaniu z wrześniem
  • ceny ropy spadły około 6% również w odniesieniu do września
  • bank oczekuje zmienności w cenach mleka
  • niepewność w kwestii perspektywy cen surowców
  • ryzyka wokół Chin i globalnego wzrostu

Ponadto, prezes Banku NZ wyraził się dość pozytywnie o działaniach FED, gdyż jego zdaniem Komitet wykonał dobrą robotę, próbując ruszyć oczekiwania rynkowe, jeśli chodzi o przygotowanie pod podwyżkę. Wheeler podkreślał, że oczekiwania obecnie są mocno przekrzywione w kierunku ruchu w grudniu. Niemniej uważa on, że reakcja NZDUSD jest trudna do przewidzenia, zaś sporo zależeć będzie od komunikatu FED.

Wrzesień
Wrzesień
Grudzień
Grudzień

Zmianie uległy również projekcje makroekonomiczne. Powyżej widzimy wartości z września oraz obecne projekcje. Jak widać,mocnej rewizji w dół uległ oczekiwania odnośnie poziomu inflacji CPI na przyszły i kolejny rok. Z drugiej strony owy słaby czynnik mógł być rekompensowany przez lekką rewizję prognoz wzrostu dla kolejnych dwóch lat.

Forex Demo

Zobacz: Jak ostatni raport USDA wpływa na surowce rolne?

Podsumowując, obecnie RBNZ pozostaje w trybie “czekaj i patrz”. Wydaje się, że ewentualny ruch może pojawić się dopiero na posiedzeniu w marcu, kiedy to poznamy nowe projekcje makro. Poza tym sporo zależeć będzie od dalszego rozwoju sytuacji na NZDUSD (w tym reakcji kursu na decyzję FED) oraz od cen surowców, gdzie kluczowe powinno być oczywiście ceny mleka.

akademia baner pojedynczy wpis żółty

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale doskonale wiemy, jak Ci ją ułatwić. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO