Według ostatniego raportu CFTC fundusze hedge utrzymywały pozycję długą netto na funcie szterlingu w tygodniu zakończonym 26 września po raz pierwszy od listopada 2015.
Niemniej jednak warto dodać, że przed dwoma laty scenariusz ten nie trwał zbyt długo, a pozycjonowanie long netto szybko zmieniło się ponownie w short netto z rekordową pozycją przekraczającą 100 tys.
W tym samym czasie notowania GBP tąpnęły, zaś ruch spadkowy przyspieszył w następstwie wyników referendum w czerwcu ubiegłego roku, kiedy to nieoczekiwanie zwolennicy Brexitu zwyciężyli.
Patrząc dalej wstecz, jeszcze wcześniej pozycjonowanie długie netto na GBP miało miejsce w końcówce 2013 roku, wówczas waluta Wielkiej Brytanii rozpoczęła 15%-owy wzrost do pułapów niewidzianych od lutego 2008 roku, czyli tuż przed globalnym kryzysem finansowym.
Obecnie wciąż dość ciężko przewidzieć, w którą stronę będą zmierzały notowania funta. Pozycja długa netto wynosi raptem nieco ponad 5 tys., co nie jest specjalnie wielką ilością i była ona w dużej mierze napędzona jastrzębimi zmianami w retoryce BoE. Z kolei owa retoryka może ponownie ulec zmianie, patrząc na słabe dane makroekonomiczne.