Kurs pary EUR/GBP przy 0,8800 GBP. Szansa na dojście do 0,9000 GBP?

J2T

Para walutowa EUR/GBP, czyli notowania euro do brytyjskiego funta, postawiła na wzrost w ostatnim czasie. Kurs pary EUR/GBP szczególnie mocno wzrósł w sierpniu. Jednak pozytywne nastawienie na rynku utrzymuje się również we wrześniu. Patrząc dziś, 19 września kurs pary walutowej EUR/GBP znajduje się niedaleko poziomu 0,8800 GBP. Czy istnieje zatem szansa na to, aby para walutowa EUR/GBP dotarła w najbliższym czasie do poziomu 0,9000 GBP?

Perspektywy dla strefy euro oraz Wielkiej Brytanii

Zarówno kraje należące do strefy euro, jak i Wielka Brytania stoją przed kryzysem energetycznym, który niepokoi inwestorów. Ponadto kraje zarządzające obiema walutami borykają się z problemem wysokiej inflacji. Euro swoje szanse upatrywać może w zjednoczeniu państw europejskich w celu umocnienia waluty wspólnoty. W Wielkiej Brytanii natomiast nie ma pewności co do dokładnych zamierzeń nowej premier – Liz Truss. Sytuacja polityczna w kraju na wyspach zdaje się wyglądać niekorzystnie dla funta.

Zachowanie banków centralnych

Europejski Bank Centralny (ECB) w czwartek, 8 września ogłosił podwyżkę stóp procentowych o 75 punktów bazowych. Była to druga decyzja o podwyżce w tym roku. Przypomnieć warto, że w lipcu stopy zostały podniesione o 50 punktów bazowych. Po wrześniowej decyzji Rada Prezesów ECB wskazała, że dalsze podwyżki nastąpią. Kolejne posiedzenie instytucji banku centralnego Europy zaplanowane zostało na październik. Warto również zauważyć, że Europejski Bank Centralny zmienił swoje oczekiwania inflacyjne na średnio 8,1% w 2022; 5,5% w 2023 i 2,3% w 2024. Wzrost PKB został zrewidowany w dół do 3,1% w 2022; 0,9% w 2023 i 1,9% w 2024.

Bank Anglii (BoE) natomiast zdecydowanie szybciej zdecydował się na podwyżki stóp procentowych. W lutym tego roku decyzją BoE zwiększono poziom stóp o 25 punktów bazowych. Systematycznie bank centralny podnosił właśnie o tą samą wartość stopę procentową w kolejnych miesiącach. Dopiero w sierpniu zdecydowano się na podwyżkę o 50 punktów bazowych. Teraz inwestorzy kierują swój wzrok na czwartkowe doniesienia z Banku Anglii. Dnia 22 września zapadnie kolejna decyzja o podwyżce stóp.

Wyższe zakresy w grze na parze walutowej EUR/GBP?

Notowania pary walutowej w tym miesiącu (we wrześniu) wzrosły jak dotąd o blisko 1,50%. Para EUR/GBP wyznaczyła w tym miesiącu nowe tegoroczne maksimum, powracając do poziomów z lutego 2021 roku. Na obecną chwilę, w poniedziałek 19 września kurs EUR/GBP znajduje się w okolicach 0,8780 GBP. Notowania pary walutowej wydają się zmierzać w okolice poziomu 0,8800 GBP. Jest to obszar cenowy, na którym dość ważna rynkowa reakcja zachodziła w 2019, 2020 oraz 2021 roku. Zachowanie na tym zakresie (okolice 0,8800 GBP) pokazać może jakie dalsze plany ma z technicznego punktu widzenia para walutowa EUR/GBP. Czy wyższe zakresy są w grze?

Forex Demo

Scenariusz wzrostowy

Przebicie się rynku przez poziom 0,8800 GBP stanowić może pierwszy sygnał świadczący o dalszych planach wzrostowych. Następnie po przekroczeniu pełnego poziomu cena może zacząć się stabilizować. W takim przypadku ponownie zebrana ma szansę być siła popytowa i rynek kierować się będzie zapewne w stronę 0,9000 GBP.

Wykres EURGBP wzrostowy
Scenariusz wzrostowy EUR/GBP 19.09.2022

Scenariusz spadkowy

Warto zwrócić uwagę na zachowanie rynku w okolicach poziomu 0,8800 GBP. Okolice tego poziomu stanowić mogą opór w najbliższym czasie dla rynku. W takim wypadku możliwe będzie szukanie re-testu od dołu poziomu 0,8800 GBP. Wówczas celem dla zejścia będą okolice poziomu 0,8750 GBP.

Wykres EURGBP spadek
Scenariusz spadkowy EUR/GBP 19.09.2022

Podsumowanie

Rynek pary walutowej EUR/GBP w najbliższych godzinach może pokazać, czy zamierza podtrzymać dynamikę wzrostów. Wydarzyć  się może również tak, że po osiągnięciu poziomu 0,8800 GBP rynek nieco zwolni. Rynek ma szansę do tego, aby zmierzać do poziomu 0,9000 GBP, jest to jednak perspektywa czasowo nieco szersza.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale doskonale wiemy, jak Ci ją ułatwić. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO