Kurs AUD/CHF odbija 3%. Dolar australijski z potencjałem podejścia.

85
J2T

Dolar australijski w stosunku do szwajcarskiego franka miewał w tym roku swoje lepsze oraz gorsze momenty. Na początku lipca kurs powrócił do poziomów z lutego tego roku. Notowania pary walutowej AUD/CHF odbiły już jednak ponad 3% od lipcowego dołka. Czy waluta z Australii ma szasnę podejść pod wyższe zakresy?

Niewielki zysk w tym roku

Na początku tego roku dolar australijski przejął inicjatywę na rynku pary AUD/CHF. W pierwszym kwartale 2022 roku para walutowa wzrosła o blisko 4% i powróciła powyżej poziomu 0,7000 CHF.

W drugim kwartale natomiast frank osiągnął zdecydowaną przewagę za sprawą czerwcowych wydarzeń. Dokładniej mówiąc, 16 czerwca Szwajcarski Bank Narodowy podniósł główną stopę procentową o 50 punktów bazowych. Frank wówczas mocno się umocnił i para AUD/CHF powróciła do poziomów z początku roku. W miesiącach stricte wakacyjnych (lipiec i sierpień) para AUD/CHF wróciła do wzrostów. Patrząc dziś, 25 sierpnia na zysk od początku roku, zauważyć można, że jest on niewielki. Jak na razie w 2022 roku wzrost notowań omawianej pary wynosi blisko 2%.

Obie waluty relatywnie silne

Zarówno dolar australijski, jak i frank szwajcarski w tym roku wypadają naprawdę dobrze. Obie waluty okazują się jak dotąd lepsze m.in. od funta szterlinga, euro czy japońskiego jena.

Siła dolara australijskiego oraz franka szwajcarskiego ma swoje podłoże w dobrze prowadzonej polityce pieniężnej. Banki centralne odpowiednie dla każdego z tych krajów, zdają się dobrze rozumieć sytuację i korzystać z odpowiednich narzędzi. 

Forex Demo

Dolar australijski zawalczy o wyższe zakresy?

Spoglądając już na wykres pary walutowej AUD/CHF w oczy rzuca się obecna zależność. Rynek trwa bowiem w konsolidacji, obecnie oscylując przy jej górnym ograniczeniu. W najbliższym czasie to zachowanie wobec strefy oporu, może pokazać czy dolar australijski skory jest zawalczyć o wyższe zakresy.

Scenariusz wzrostowy

Przed parą AUD/CHF obecnie ważne chwile. Strefa oporu wyznaczona przedziałem cenowym: 0,6713-0,6730 CHF spełnia w ostatnich godzinach swoje zadanie. Rynek walczył dziś z tym zakresem jednak nie zdołał go jak na razie przebić. Niewykluczone, że przebicie pojawi się w kolejnych dniach. Jeżeli zatem pojawi się przełamanie strefy oporu (0,6713-0,6730 CHF), celem dla rynku może być powrót najpierw powyżej 0,6800 CHF, a potem do wyższych zakresów.

Wykres AUDCHF wzrost
Scenariusz wzrostowy AUD/CHF 25.08.2022

Scenariusz spadkowy

Siła podażowa jak na razie skutecznie utrzymuje rynek w strefie oporu. Być może odpuści ona chwilowo, aby sprawdzić apetyt kupujących. Nadbicie i powrót poniżej wspomnianej strefy stanowić będzie początek dla zejścia. W takim układzie cena powrócić będzie mogła w obecne okolice średniej kroczącej SMA 77, czyli 0,6640 CHF.

Wykres AUDCHF spadek
Scenariusz spadkowy AUD/CHF 25.08.2022

Podsumowanie

Sytuacja pary walutowej AUD/CHF jest niezmiernie ciekawa. Obie waluty są relatywnie silne i jedna nie zamierza odpuścić drugiej. Ponadto dobrze prowadzona polityka monetarna banków centralnych obu krajów wspiera swoją walutę.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale doskonale wiemy, jak Ci ją ułatwić. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO