J2T

Jedno z pytań, które najczęściej zadają sobie absolutnie wszyscy inwestorzy i spekulanci na rynkach finansowych i kapitałowych to: kiedy jest odpowiedni czas, żeby otworzyć pozycję, a kiedy zrealizować zysk? Zwłaszcza w okresach niepewności w światowej gospodarce – a z takim właśnie mamy do czynienia obecnie – wielu traderów odczuwa dezorientację i zaczyna wątpić w swoje spostrzeżenia dotyczące rynków finansowych i kapitałowych.

Warto przy tym pamiętać, że każdego dnia w sieci – głównie na portalach branżowych, ale i u brokerów oraz wśród społeczności budowanych przez traderów – możemy znaleźć dziesiątki analiz rynkowych.

Czy rzeczywiście stanowią one wartościową pomoc, która może wskazać nam drogę do dochodowego handlu, w każdych warunkach rynkowych? Na co powinniśmy zwrócić uwagę czytając takie analizy? W jaki sposób należy z nich korzystać, aby stanowiły dla nas wartość dodaną? Przekonamy się poniżej:

Analizy rynkowe – podstawowe informacje Analizowanie rynku

Analizy rynkowe mają na celu wsparcie inwestorów i spekulantów w podejmowaniu właściwych decyzji tradingowych na rynkach finansowych i kapitałowych. Jak już zostało wspomniane, najczęściej znajdziemy je na portalach branżowych oraz u samych brokerów.

Analizy rynkowe a rekomendacje

Należy pamiętać, że analizy rynkowe nie są uregulowane prawnie i sporządzać może je nawet każdy trader-amator. Mają więc wyłącznie charakter informacyjny i prezentują opinie własne autorów. Treści te sporządzone zostają zazwyczaj rzetelnie, z należytą starannością, lecz w świetle prawa nie stanowią one podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych ani porady inwestycyjnej.

Kto może tworzyć rekomendacje rynkowe?

Rekomendacje są natomiast doradztwem przygotowywanym przez licencjonowanych analityków w celu wsparcia inwestorów w podejmowaniu właściwych decyzji inwestycyjnych na rynkach finansowych i kapitałowych. Profesjonalne rekomendacje mają prawo sporządzać tylko licencjonowani doradcy inwestycyjni, analitycy lub maklerzy. Najczęściej są one wydawane przez banki inwestycyjne oraz domy maklerskie.

Zdecydowana większość z nich dotyczy konkretnych spółek giełdowych, lecz zdarzają się także rekomendacje analityków odnoszące się do kursów walut, najpopularniejszych wśród traderów towarów czy indeksów giełdowych.

Kwestia regulacji prawnych nie zmienia oczywiście faktu, że analizy rynkowe, które możemy regularnie czytać w sieci także często stanowią cenną pomoc dla tradera. Jak zatem czytać analizy, aby wspierały nas one w naszej drodze do osiągnięcia sukcesu w handlu na rynkach finansowych i kapitałowych?

Jak efektywnie korzystać z publikowanych analiz rynkowych? trader

Autor

Po pierwsze należy zwracać uwagę kto sporządził daną analizę. To bardzo istotna informacja, ponieważ możemy sprawdzić, jak długo dany autor zajmuje się analizowaniem konkretnego rynku oraz jaka była skuteczność innych jego prognoz.

Jeżeli te informacje budzą nasze zaufanie, a prognozy danego autora do tej pory cieszyły się ponadprzeciętnie wysoką skutecznością, będziemy czuli większą pewność, co do wiarygodności analizy.

Data sporządzenia i horyzont inwestycyjny

Drugi kluczowy aspekt to data publikacji analizy i horyzont inwestycyjny, jakiego dotyczyła. Prognozy dotyczą najczęściej stosunkowo krótkiego okresu – choć może to być zarówno jedna sesja jak i jeden miesiąc – dlatego są one wydawane regularnie.

Forex Demo

Warto zatem zweryfikować, czy aby na pewno patrzymy na najnowszą analizę danego autora dotyczącą interesującego nas rynku.

Porównywanie analiz

Po trzecie, warto porównywać analizy co najmniej kilku autorów dotyczące tego samego instrumentu inwestycyjnego, które zostały wydane mniej więcej w tym samym czasie. Jeżeli w niewielkich odstępach kilku autorów – najlepiej pracujących dla różnych podmiotów – wyda zbieżne opinie o konkretnym walorze – ich wiarygodność będzie większa.

Jeżeli będą od siebie różne, należy z kolei samodzielnie przeanalizować powody, dla których jedni autorzy przewidują odmienne scenariusze dla danego instrumentu. Dzięki temu, mając pełny ogląd, a ostatecznie podjęta przez nas decyzja inwestycyjna stanie się bardziej obiektywna.

Jakie korzyści może nam przynieść śledzenie prognoz rynkowych? Analiza rynkowa

Po pierwsze, zdecydowana większość autorów analiz rynkowych to doświadczeni traderzy. Oznacza to, że wnioski płynące z ich analiz wynikają z opracowanego przez nich systemu tradingowego, który sami stosują. A każda z takich strategii z reguły jest unikalna.

Oznacza to, że prawdopodobnie każdy autor prognoz będzie analizował dany instrument inwestycyjny pod nieco innym kątem i zwracał uwagę na odmienne detale. Możliwe więc, że będzie korzystał z innych narzędzi analizy technicznej, precyzyjnie uwzględniał czynniki fundamentalne, zwróci uwagę na korelacje rynkowe i międzyrynkowe, będzie na bieżąco śledził najnowsze newsy dotyczące danej gospodarki…

Jak łatwo się domyślić, niemożliwym jest, aby samodzielnie w naszej strategii tradingowej uwzględnić wszystkie te czynniki i zmienne. Nawet jeśli zbudujemy naprawdę zaawansowany i precyzyjny system tradingowy, to najprawdopodobniej zawsze coś nam umknie.

Jeden wykres – różne spojrzenia

Natomiast regularnie czytając analizy danego instrumentu inwestycyjnego od co najmniej kilku autorów, uzyskujemy różne spojrzenia – każde z zewnątrz – dzięki czemu minimalizujemy ryzyko, że samodzielnie nie dostrzegamy jakiegoś kluczowego detalu, który istotnie wpłynie na notowania na danym rynku. Analizowanie rynku

Dzięki temu zasadność każdego z naszych wejść wzrośnie, co w efekcie powinno poprawić ogólną skuteczność naszego tradingu i oczywiście pozytywnie wpłynąć na generowaną stopę zwrotu.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale doskonale wiemy, jak Ci ją ułatwić. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO