Notowania AUD/CHF blisko rocznego minimum. Sytuacja pary AUD/CHF.

J2T

Frank szwajcarski w listopadzie prezentuje się lepiej od australijskiego dolara. Notowania pary walutowe AUD/CHF znajdują się relatywnie blisko tegorocznego minimum. Czy frank do końca roku zdoła utworzyć nowy dołek? We wtorek, 22 listopada patrzymy na rynek pary AUD/CHF. Spójrzmy na to, jak wygląda sytuacja australijskiego dolara wobec szwajcarskiego franka.

Frank silniejszą walutą w tym roku

Już od początku 2022 roku ciekawie działo się na parze walutowej AUD/CHF. Najpierw szwajcarski frank okazywał się silniejszy. Następnie to waluta z Australii przejęła kontrolę nad tym rynkiem. Dopiero w czerwcu frank pokazał swoją siłę i wymazał zyski australijskiego dolara z poprzednich miesięcy. Również we wrześniu frank w pełni zdominował. W trwającym listopadzie notowania pary walutowej AUD/CHF obniżyły się ogólnie o nieco ponad 1%. W tym roku frank okazuje się silniejszą walutą. Od początku roku do dziś, 22 listopada kurs pary AUD/CHF obniżył się o blisko 5%.

Para AUD/CHF czeka na dane gospodarcze

W tym miesiącu podchodząc do pary AUD/CHF warto zauważyć, że jej kurs mogą determinować przyszłe wydarzenia. W najbliższy piątek, 25 listopada podany zostanie raport dotyczący poziomu zatrudnienia w Szwajcarii za trzeci kwartał tego roku. Z kolei w przyszłym tygodniu inwestorzy otrzymają informację o sprzedaży detalicznej w Australii. Inflacja oddziałuje na krajową sprzedaż. Niższa sprzedaż spowodowana wyższymi cenami nie będzie pomagać australijskiej walucie. W przyszły wtorek, 29 listopada natomiast podany zostanie odczyt PKB Szwajcarii.

Rynek pary AUD/CHF oscyluje przy wsparciu

W listopadzie rynek pary walutowej AUD/CHF ruch skupia głównie wokół dwóch zakresów. Jest to obszar średniej kroczącej SMA 77 oraz strefa wsparcia: 0,6280-0,6305 CHF. Rynek już kilkukrotnie badał oba zakresy. Dziś, 22 listopada notowania australijskiego dolara do franka oscylują właśnie przy wsparciu. Ponadto kurs pary AUD/CHF znajduje się stosunkowo blisko tegorocznego minimum. Ono wyznaczone jest na okolice 0,6200 CHF. Czy waluta z Australii wobec franka rzeczywiście powróci do minimów? Przejdźmy do analizy sytuacji pary AUD/CHF.

Scenariusz wzrostowy

Tak długo, jak rynek utrzymywać będzie wsparcie (0,6280-0,6305 CHF) będzie można mówić o ruchu wzrostowym. Taki mógłby wyglądać w następujący sposób. Powrót powyżej średniej kroczącej otworzyłby drogę wzrostom. Jednak impetu i siły takiemu ruchowi nadałoby przełamanie szczytów z ubiegłego tygodnia (14.11-18.11). Spełnienie założeń może wyciągnąć notowania pary AUD/CHF do 0,6505-0,6530 CHF.

Forex Demo
Wykres AUDCHF wzrost
Scenariusz wzrostowy AUD/CHF 22.11.2022

Scenariusz spadkowy

Jednak warto również rozważyć inną możliwość. Podejście do średniej wiązać się może jedynie z chęcią odnalezienia większej podaży. Wówczas zejście rynku poniżej strefy wsparcia stanowiłoby o chęci dalszego zejścia. W myśl zasady zmiany biegunów obszar cenowy: 0,6280-0,6305 CHF byłby oporem. Celem dla rynku stałby się powrót do rocznych minimów.

Wykres AUDCHF spadek
Scenariusz spadkowy AUD/CHF 22.11.2022

Podsumowanie

Ciekawie zapowiada się walka na parze walutowej AUD/CHF. Żadna ze stron zdaje się nie zamierza odpuścić. Pytanie zatem, która z nich okaże się silniejsza.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale doskonale wiemy, jak Ci ją ułatwić. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO