Przejrzystość kosztu realizacji zlecenia jest największą wartością dla każdego profesjonalnego inwestora. – podkreśla Piotr Śnieg, opowiadając o giełdzie LMAX specjalnie dla czytelników Akademii Forex.
Piotr Śnieg – jest odpowiedzialny za rozwój LMAX Exchange w Europie Centralnej i Wschodniej. Pasjonat rynków finansowych, technologii oraz piłki nożnej.
Czym jest LMAX?
LMAX Exchange jest giełdą, która ma dostarczyć klientom egzekucję zlecenia jak najwyższej jakości. Jesteśmy całkowicie neutralni. To oznacza, że nie jesteśmy animatorem rynku ani drugą stroną transakcji. Zyskiem LMAX Exchange jest jedynie prowizja pobierana od zawartych transakcji. W przypadku LMAX jest to wymogiem regulacyjnym. Główna siedziba LMAX Exchange znajduje się w Londynie, zatem jesteśmy autoryzowani i regulowani przez FCA (Financial Conduct Authority) jako MTF (Multilateral Trading Facility). Zgodnie z przepisami II dyrektywy MiFID, LMAX Exchange jest pierwszym regulowanym podmiotem tego rodzaju.
Broker MTF. Prowizja 0,0025%. Spread od ZERO. Licencja FCA. Sprawdź!
Czym charakteryzuje się MTF?
MTF (Multirateral Trading Facility) to wielostronny system obrotu instrumentami finansowymi. Jest organizowany przez firmy inwestycyjne lub podmioty prowadzące rynek regulowany. Operator tego systemu z góry określa zasady, w ramach których są kojarzone oferty nabycia i zbycia instrumentów finansowych, co prowadzi do zawarcia transakcji. Obok wymagań typowych dla firm inwestycyjnych, przepisy dyrektywy nakładają na podmioty prowadzące MTF dodatkowe kryteria, które mają zagwarantować sprawny i bezpieczny proces zawierania i finalizacji transakcji. Mam na myśli:
-
przejrzystość obrotu (pre i post-trade trasparency),
-
jednakowe warunki handlowe dla wszystkich uczestników rynku,
-
przejrzysty zbiór zasad członkowskich oraz jasny opis struktury.
Czy każdy może korzystać z LMAX?
Jakość LMAX Exchange była dotychczas rozpoznawana głównie przez użytkowników instytucjonalnych ze względu na zaawansowaną technologię. Jednak obecnie obserwujemy znaczne zainteresowanie klientów detalicznych. Ma to związek z rosnącą świadomością inwestorów. LMAX Exchange zapewnia dostęp do trzech puli płynności, które są w stanie sprostać wymaganiom praktycznie każdego uczestnika rynku:
-
LMAX Professional – brokerzy, korporacje, indywidualni inwestorzy,
-
LMAX Institutional – zaawansowany handel algorytmiczny,
-
LMAX InterBank – wyłącznie dla instytucji bankowych.
LMAX Exchange obsługuje wszystkie strategie FX dla obu stron transakcji (buy-side i sell-side):
-
dostęp do: API (Java & .Net), FIX 4.4, Web GUI, Aplikacji Mobilnych, MT4/5 Bridge, MultiCharts,
-
połączenie: Cross connect do Equinix LD4/5, PoP do Interxion, Extranet oraz Internet.
Czy użytkownik LMAX pozostaje anonimowy?
Tak, użytkownik LMAX pozostaje całkowicie anonimowy.
Czym różni sie realizacja zleceń przez LMAXod tej oferowanej przez brokerów ECN. Jest bardziej precyzyjna?
Dostawcy płynności w LMAX Exchange przesyłają Zlecenia z Limitem do arkuszu zleceń. W praktyce oznacza to, że w momencie, w którym zlecenie klienta dotrze do serwera LMAX w Londynie (LD4), bedzie wypełnione natychmiast (4 ms) po cenie widocznej na platformie. W przypadku ECN zlecenie dodatkowo musi zostać zrealizowane z dostawcami płynności, którzy posiadają możliwość modyfikacji lub odrzucenia (last look) ceny – stąd poślizgi i rekwotowania. Należy pamiętać, że ceny widoczne w arkuszu ECN są jedynie kwotowaniami, a nie – jak w przypadku LMAX – wiążącymi Zleceniami z Limitem. W praktyce LMAX zapewnia niedostępną do tej pory na rynku FX jakość giełdowego modelu realizacji zleceń. Doskonale przedstawia to poniższa ilustracja:
Broker MTF. Prowizja 0,0025%. Spread od ZERO. Licencja FCA. Sprawdź!
MTF vs ECN
Na co pozwala otwarty arkusz zleceń?
Ceny FX oraz CFD widoczne w otwartym arkuszu zleceń LMAX Exchange są tworzone przez indywidualnych inwestorów oraz instytucjonalnych operatorów świadczących usługi hurtowej płynności, każdego użytkownika LMAX. Otwarty arkusz daje możliwość składania zleceń (wewnątrz spreadu) po własnej cenie, kiedy użytkownik nie chce zaakceptować ceny oferowanej w arkuszu. W praktyce model giełdowy MTF daje możliwość tworzenia własnych cen.
LMAX daje dostęp do 20 poziomów głębokości rynku. Co to oznacza?
W zależności od strategii dostęp do II poziomu głębokości rynku ma kilka zastosowań. Głębia rynku informuje nas głównie o przewadze popytu lub podaży na danym instrumencie. Analiza II poziomu pozwala na wsparcie decyzji inwestorskiej w sposób podobny do analizy formacji analizy technicznej. Wgląd w głębokość rynku daje również możliwość obliczenia średniej ważonej wolumenem VWAP. Ma to duże znaczenie, gdy inwestor zawiera transakcje o znacznym wolumenie.
W jaki sposób LMAX zapewnia bezpieczeństwo transakcji?
Element bezpieczeństwa w LMAX odnosi się do kilku elementów. Przede wszystkim LMAX Exchange jest regulowany przez FCA jako MTF, co nakłada na nas szereg obowiązków i bardzo wnikliwą kontrolę. Status giełdy zobowiązuje do całkowitej neutralności, co eliminuje jakikolwiek konflikt interesów. Klient ma pewność że 100 proc. jego transakcji jest realizowane z dostawcami płynności.
Z perspektywy klienta najważniejszy wydaje się fakt, że giełdowy model egzekucji zwiększa szanse zrealizowania transakcji po cenie widocznej na platformie. Inwestor handlujący z LMAX Exchange unika ukrytych kosztów wynikających z nieprzewidywalnej egzekucji, jaka ma miejsce chociażby w modelu ECN. Przejrzystość kosztu realizacji zlecenia jest największą wartością dla każdego profesjonalnego inwestora.
Lepiej zobrazuje to odniesienie do codzienności. Kiedy podnosimy z półki sklepowej produkt o cenie 2 zł, oczekujemy, że tyle zapłacimy przy kasie. Jeżeli ekspedientka zarząda od nas 2.2 zł, czujemy się oszukani. Co więcej jest to niezgodne z prawem.
Zmiany stymulowane przez MiFID mają zapewnić inwestorowi właśnie ten brakujący element bezpieczeństwa. LMAX Exchange jest przykładem modelu, którego głównym założeniem jest zapewnienie najlepszych warunków handlowych.
Kto jest konkurencją dlaLMAX?
Na dzień dzisiejszy LMAX Exchange jest jedynym MTF oferującym spot FX z dostępem zarówno dla użytkowników instytucjonalnych, jak i detalicznych. Oczywiście w najbliższym czasie można się spodziewać adaptacji modelu giełdowego przez większość liczących się instytucji. Wynika to przede wszystkim z potrzeb klienta. Pojawianie się nowych graczy kopiujących model LMAX Exchange zwiększy konkurencję, a to zapewni inwestorom jeszcze lepsze warunki handlowe.