Bank ANZ sugeruje, że przyglądając się ostatnio rynkom walutowym mógłby położyć dużo większy nacisk na poziom i zmianę w całkowitym zadłużeniu gospodarki i wrażliwość gospodarki na czynniki zewnętrzne, niż na fiskalne wsparcie, które próbują dostarczyć rządy.
Zobacz: Inwestuj bez ryzyka. Otwórz konto i odbierz 30$ na start
Z tej perspektywy bank twierdzi, że AUD pozostaje wrażliwy. Bank umieścił różne gospodarki w tabeli mierząc takie wielkości jak ostatni wzrost w obciążeniu zadłużeniem, pozycje w inwestycjach międzynarodowych, rozmiar deficytu na rachunku obrotów bieżących i wskaźnik beta w stosunku do rynków globalnych.
Zdaniem ANZ waluta, która ma pozytywny wynik na rachunku CA, niższe obciążenie długiem zewnętrznym, mniejszą cykliczność i niższe zadłużenie ogółem powinna być traktowana bardziej jako safe haven, niż tak, która ma po prostu rating AAA, dołączony do długu rządowego.
Pod tym względem AUD wypada kiepsko. W dwóch kryteriach notuje najgorsze wyniki, w jednym jest przedostatni, a w przypadku zadłużenia prywatnych instytucji niefinansowych ma 13 lokatę. Ponadto bank odnotowuje wysoki, dodatki wskaźnik beta w stosunku do wzrostu globalnego (wyższy wzrost ciągnie w górę AUD i vice-versa).
Zobacz: Bezpłatne sygnały forex w XM. Sprawdź naszą skuteczność
Jedynym pozytywnym czynnikiem ma być dług dla PKB. Tym samym AUD wygląda bardziej podobnie do walut rynków wschodzących niż do tych, które mogłyby być uważane za defensywne (najwyższy rating).
Stąd też ANZ uważa, że jakakolwiek dywergencja w perspektywie stóp dla Australii i USA mogłaby zawrócić kurs pary do poziomów niewidzianych od czasu ostatniej ekstremalnej słabości AUD w 2000/2001 roku.