J2T

Ostatecznie sensacji nie było, Emmanuel Macron zwyciężył w pierwszej turze wyborów prezydenckich we Francji zdobywając blisko 24% głosów (po zliczeniu ponad 95%), pozostawiając liderkę Frontu Narodowego Marine Le Pen w tyle (niespełna 22%). Choć pierwsze wyniki dawały większe poparcie właśnie jej, to napływające wyniki z większych miast przechyliły szalę zwycięstwa. Tym samym można rzecz, że rynek finansowy otrzymał najlepszy możliwy wariant.

Według najnowszych sondaży w drugiej turze Le Pen nie powinna mieć większych szans. Warto również dodać, że zarówno Hamon, jak i Melenchon oficjalnie poparli kandydaturę Macrona w drugiej rundzie wyborów 7 maja. Reakcja rynku jest jednoznaczna i zupełnie zgodna z moją predykcją: silne umocnienie euro, największe widoczne na EURJPY. Zyskuje wyraźnie także PLN. Podczas otwarcia w Europie oczekuję znacznego odbicia giełd i francuskich obligacji.

Zobacz: Inwestuj bez ryzyka. Otwórz konto i odbierz 30$ na start

Podczas weekendu mogliśmy natrafił na artykuł w WSJ, gdzie wskazuje się, iż pomimo silnego wzrostu zaufania konsumentów oraz firm od czasu wyboru Trumpa na prezydenta, gospodarka realna faktycznie zwolniła. Gazeta podkreśla słabą sprzedaż, wydatki i produkcję. Natomiast ekonomiści ścięli swoje oczekiwania wzrostu w Q1. Obecnie oczekuje się figury w okolicy 0,9%, podczas gdy jeszcze na początku roku było to 2,1%.

BoJ zredukował ilość kupionych obligacji z terminem wykupu między 3 a 5 lat z 350 mld do 320 mld JPY. Pozostałe tenory pozostały niezmienione. Niemniej w piątek Kuroda zapewnił, że luźna polityka QQE będzie kontynuowana do osiągnięcia celu 2%.

Forex Demo

PBoC ustalił kurs USDCNY na poziomie 6,8673 wobec 6,8823 w piątek, dodając łącznie 30 mld CNY płynności.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale doskonale wiemy, jak Ci ją ułatwić. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO