akademia baner pojedynczy wpis żółty

Kolejna noc i kolejne sondaże, niemniej należy nadmienić, że są to już ostatnie publikacje przed rozpoczynającym się za niespełna 2 godziny referendum. I tak wczorajsze sondaże wyglądały następująco:

  • YouGov: „wyjście” 49%, „pozostanie „51%
  • ComeRes: „wyjście” 42%, „pozostanie „48%
  • YouGov: „Czy jego ryzykownym wyjście czy pozostanie w UE”? – 35% „ryzykownie jest pozostać w UE”, 53% „bezpiecznie pozostać w UE”.
  • Bukmacher Betfair zwiększa prawdopodobieństwo Brexitu do 78%

Poza kwestią Brexitu poznaliśmy przemysłowy indeks PMI z Japonii, który wzrósł w czerwcu do 47,8 z 47,7. Z kolei japoński urzędnik (zastępca głównego sekretarza Haguida) powiedział, że jest zatroskany odnośnie do wpływu Brexitu na rynki finansowe, a przede wszystkim na rynek walutowy. Odmawia jednak komentarza dotyczącego podjęcia konkretnych kroków w razie takiego scenariusza.

Wypowiadał się również członek BoJ Kiuchi, który powiedział, że dodatkowe efekty luzowania monetarnego maleją. BoJ powinien pozycjonować swój cel inflacyjny w średnim i długim terminie poprzez odpowiednio prowadzoną politykę. Jego zdaniem ujemne stopy mają negatywne skutki na stabilność rynków finansowych. Poza tym uważa, że uwaga BoJ powinna zostać zmieniona ze stabilności cenowej na stabilność systemu finansowego. Widać wyraźnego sceptyka dalszych działań luzujących.

Zobacz: Inwestuj bez ryzyka. Otwórz konto i odbierz 30$ na start

Z Chin poznaliśmy indeks sentymentu w biznesie, który wzrósł w czerwcu z 50 do 54,5 pkt. Z kolei agencja ratingowa Moody’s powiedziała, że w najbliższym czasie nie należy oczekiwać kryzysu finansowego w Państwie Środka. Z drugiej strony wskazano, że azjatyckie rynku finansowe dostrzegają znaczne zobowiązania, jakie mogą je napotkać w przyszłości, wynikające głównie z sektora firm państwowych.

PBoC ustalił kurs USDCNY na poziomie 6.5658 wobec 6.5935, dodając przy tym 60 mld CNY płynności. Duże umocnienie juana wynika z wczorajszego osłabienia się dolara.

Screenshot_1