W nocy agencja informacyjna NIKKEI opublikowała ciekawe badanie pokazujące oczekiwania przedsiębiorstw co do kursu JPY. Większość oczekuje, że kurs USDJPY będzie znacznie niżej aniżeli średnia przyjęta w roku fiskalnym 2015 na poziomie 120. 52% ankietowanych (wszystkich było 360) oczekuje kursu pary w rejonie 110 i taki kurs bierze do swoich prognoz w 2016 roku. Wskazano również, że silny jen widziany jest niekorzystnie przez firmy, jednak potencjalne niższe zyski są do pewnego stopnia wycenione.
Wypowiadał się również kanadyjski minister finansów mówiąc, że ostatnie pożary będą wyzwaniem dla gospodarki, niemniej nie robiono jeszcze szacowania kosztów. Notowania ropy notują dzisiaj umiarkowane wzrosty. Poznaliśmy również ostatnie badanie opinii publicznej ws. Brexitu. Według badania ORB 55% chce pozostania, zaś 40% opuszczenia UK. Funt jest dzisiaj jedną z silniejszych walut na rynku.
Zobacz: Inwestuj bez ryzyka. Otwórz konto i odbierz 30$ na start
Z Australii z kolei poznaliśmy indeks zaufania konsumentów ANZ, który wzrósł w maju do 115,1 ze 113,9. Jest to miara tygodniowa, który trzeci raz z rzędu uplasowała się powyżej długoterminowej średniej. Niemniej ANZ zwraca uwagę na opóźnioną reakcję na decyzję RBA. Z kolei sam RBA opublikował dzisiaj minutes z ostatniego posiedzenia. Najważniejsze punkty to:
- rosnący kurs AUD mógłby skomplikować dostosowanie gospodarcze
- członkowie wskazywali na znacznie gorsze od prognoz dane inflacyjne i dotyczące kosztów pracy
- członkowie dyskutowali nt. możliwości odroczenia cięcia, jednak uznano, że obniżenie stóp mogłoby pomóc inflacji wrócić do celu z biegiem czasu
- ostatnie wydarzenia nie prowadziły do znacznej zmiany w perspektywie gospodarczej
- bardzo akomodatywna polityka pomaga gospodarce dostosować się po boomie górniczym
- perspektywa wzrostu kluczowych partnerów handlowych Australii została zrewidowana nieco w dół
- chiński PKB ponownie łagodniejszy w Q1, lecz stymulacyjna polityka powinna zapewnić wsparcie
AUD zyskuje po tej publikacji, gdyż nie wskazano dobitnie na kolejne cięcia stóp. Wskazano na dość silny wzrost, rynek pracy, łyżką dziegciu pozostaje tylko albo aż inflacja. Warto również wspomnieć, że z Nowej Zelandii opublikowano 2-letnie oczekiwania inflacyjne, które zmieniły się tylko symbolicznie rosnąc z 1,63% do 1,64%. Roczne oczekiwania wzrosły z 1,09% do 1,22%.
Dzisiaj w nocy premier Abe odniósł się do ostatnich informacji na temat potencjalnego odłożenia w czasie podwyżki podatku VAT. Abe powiedział, że zdecyduje się na taki ruch w odpowiednim czasie. Dodał również, iż taki ruch nadejdzie w kwietniu, o ile nie będziemy mięli kryzysu finansowego czy katastrofy naturalnej. Wcześniej minister gospodarki Japonii również negował doniesienia o zmianie terminu podwyżki VAT.
PBoC ustalił dzisiaj kurs referencyjny USDCNY na poziomi 6,52 wobec 6,5343 wczoraj, dodając przy tym 50 mld CNY płynności w ramach 7-dniowych transakcji repo. Wczoraj informowałem o znacznie większym zastrzyku gotówki w ramach programu MLF.