J2T

akademia baner pojedynczy wpis żółty

Wczoraj w godzinach wieczornych swoją wypowiedź miał prezes Banku Kanady Stephen Poloz. Choć nastąpiła ona już po oficjalnej konferencji prasowej po posiedzeniu BoC, przyniosła kilka ciekawych stwierdzeń. Przede wszystkim Poloz podkreślił, że BoC nie starał się zbić kursu CAD, zaś poprawę w eksporcie warunkował silniejszym popytem w USA oraz kursem CAD, który również był pomocny. Poza tym podkreślił, e kurs CAD nie był w harmonogramie posiedzenia banku.

Swoją wypowiedź miał również wiceszef EBC Constancio, nie odnosił się jednak do aspektów bezpośrednio powiązanych z polityką monetarną. Mówił między innymi, że potrzebne są reformy strukturalne, które wspomogą polityki pieniężną oraz to, że nie ma sensu wprowadzania ujemnych stóp w USA, gdzie sytuacja jest inna niż w Europie. Ponadto dodał, że obniżenie rynkowych stóp w strefie euro poprawiło dochodowość banków. Mniej więcej w tym samym czasie wypowiadała się szefowa FED Yellen, która podkreślała dużą niepewność i faworyzowanie ostrożnego podejścia, by uniknąć dużych błędów.

Kolejny na mównicę wszedł prezes Kuroda, który tradycyjnie zapewniał, że BoJ z pewnością osiągnie swój cel, czy że BoJ może działać na trzech płaszczyznach. Ciekawą rzecz powiedział jednak odnośnie do ujemnych stóp, które jego zdaniem nie spowodowały wzrostów jena i spadków na rynku akcji. Na koniec dodał, że BoJ nie ma swojego pożądanego kursu walutowego.

Zobacz: Inwestuj bez ryzyka. Otwórz konto i odbierz 30$ na start

Jeśli chodzi o danek makro z Nowej Zelandii opublikowany został biznesowy indeks PMI, który spadł w marcu z 56 do 54,7. Podkreślano mniej więcej wyrównany spadek wszystkim komponentów wskaźnika, wraz z tym związanym z rynkiem pracy, który skurczył się drugi raz z rzędu. Niemniej wciąż mamy sygnały wzrostu w sektorze przemysłowym. Będąc przy Nowej Zelandii warto wspomnieć o potwierdzeniu wycieku ostatniej decyzji RBNZ w marcu (nieoczekiwane cięcie stóp). Dzisiaj bank centralny oficjalnie potwierdził ten wyciek mówiąc, że jest to poważne i rozczarowujące wykroczenie. Z kolei bank BNZ już teraz przedstawił swoje oczekiwania co do RBNZ mówiąc, że oczekuje dwóch obniżek stóp: w kwietniu oraz czerwcu. Bank dodał, że rynek wciąż nie wycenia kwietniowej obniżki.

Forex Demo

Najważniejsze dane jednak nadeszły z Australii, a był to raport z rynku pracy. Dane pokazały solidne wielkości. Zatrudnienie ogółem wzrosło o 26,1 tys., niemniej jednak owy wzrost kierowany był wyłącznie przez zmianę zatrudnienia w niepełnym wymiarze godzin, gdyż zatrudnienia na pełen etat de facto spadło o -8,8 tys. Stąd jest to niejako mało optymistyczna wiadomość. Z drugiej strony odnotowaliśmy spadek stopy bezrobocia z 5,8% do 5,7% wobec oczekiwanego wzrostu do 5,9%. Lecz tutaj również nie ma się z czego cieszyć, gdyż owy spadek spowodowały był spadkiem stopy partycypacji pracy, tym samym efekt mniejszego udziału bezrobotnych to efekt spadku podaży pracy.  (sprostowanie: oczekiwany był wzrost stopy do 65%, lecz wartość pozostała niezmieniona na poziomie 64,9%, wobec czego dane wydają się nieco bardziej korzystne). Z drugiej strony jest to najniższy poziom stopy bezrobocia od 2013 roku. Ponadto z Australii nadeszły dane o rocznych oczekiwaniach inflacyjnych, które wzrosły z 3,4% do 3,6%, co zdecydowanie wspiera o poranku AUD.

Poza tym PBoC mocno osłabił kurs CNY, zwiększając referencyjny kurs USDCNY z 6,4591 do 6,4891. Bank dodał przy tym 40 mld płynności na rynek międzybankowy. Niemniej AUD z racji danych makro jest najsilniejszą walutą poranka.

Screen Shot 04-14-16 at 06.33 AM

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale doskonale wiemy, jak Ci ją ułatwić. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO