J2T

akademia baner pojedynczy wpis żółty

Zespół badawczy Rabobanku zauważa, że szanse na podwyżkę stóp procentowych w USA zostały zepchnięte do września, ale przyszłego roku – według wyliczeń Bloomberga.

Wynika to oczywiście z bardzo słabego odczytu PKB za drugi kwartał z USA na poziomie 1,2% k/k w ujęciu zannualizowanym. Prognoza wskazywała zaś na poziom 2,5% k/k.

Polecamy: Inwestuj w akcje, surowce, indeksy, waluty. Odbierz 50€ gratis

Ponadto, spadkowej rewizji został poddany odczyt za pierwszy kwartał (oraz kilka poprzednich). Wzrost za ten okres został obniżony z 1,1% k/k do 0,8% k/k.

Ogólnie, używając ujęcia rocznego celem wyrównania rewizji możemy zauważyć, że od drugiego kwartału 2014 do drugiego kwartału 2015 amerykańska gospodarka rosła w średnim tempie 2,8% (zgodnie z trendem w latach 2001-2007). W trzecim kwartale 2015 tempo spadło do 2,2%, w czwartym do 1,9% – w tym czasie FED podniósł stopy. Z kolei w Q1 2016 była to wartość 1,6% zaś w Q2 2016 tylko 1,2%.

Forex Demo

Zobacz: Inwestuj bez ryzyka. Otwórz konto i odbierz 30$ na start

Dlatego też bank zauważa, iż impet zdecydowanie maleje, od kiedy FED zdecydował, iż jest dobry czas by po raz pierwszy od wielu lat podnieść stopy. Obecnie PKB zdaje się argumentować, że nie byłoby dobrym podwyższanie stóp po raz drugi, przynajmniej przez pewien czas.

Z pewnością rynek kontraktów na stopę funduszy federalnych w USA zdaje się tak uważać, widząc obecnie tylko 36% szans na podwyżkę w tym roku oraz zaledwie 51% do września 2017.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale doskonale wiemy, jak Ci ją ułatwić. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO