Mauricio Oreng, starszy strateg w Rabobanku wyjaśnia, że zarzuty przeciwko prezydentowi Brazylii Michelowi Temerowi opublikowane w końcówce zeszłego tygodnia przez gazetę  „O Globo” wyzwoliły wysoki stopień politycznej niepewności.

Do czasu, gdy owa niepewność będzie rozwiązana, brak zdolności rządowych zapewne odroczy dyskusje reform gospodarczych w Kongresie.

Polecamy: Inwestuj w akcje, surowce, indeksy, waluty. Odbierz 50€ gratis

Zatrzymanie owych rozmów wokół reform budżetowych – zwłaszcza reformy emerytalnej – sugeruje, iż ryzyka bardziej ekstremalnych scenariuszy fiskalnych wzrosły. Reformy gospodarcze są warunkiem koniecznym, by zakotwiczyć oczekiwania odnośnie do długoterminowego zrównoważenia długu i wyeliminować postrzeganie rynku w kwestii ryzyk hiperinflacji w odleglejszej przyszłości.

Jego zdaniem rynek niedźwiedzia na tamtejszych aktywach będzie kontynuowany do momentu, kiedy będziemy mięli klarowność co do kierunku dalszej polityki. Jeśli niepewność ta i pogorszenie się cen aktywów rozciągnąć się na dłużej, pogorszenie warunków monetarnych i oczekiwania analityków mogą nadszarpnąć zaufanie i aktywność gospodarczą.

Zobacz: Inwestuj bez ryzyka. Otwórz konto i odbierz 30$ na start

Bank symuluje, że w przypadku krótszego kryzysu moglibyśmy zobaczyć parę USDBRL w rejonie 3,50. Z kolei w scenariuszu większej recesji pułap ten może wzrosnąć nawet w okolicę 4,45. Liczby te ilustrują, iż zasięg ewentualnych wyników jest bardzo szeroki.

Poza tym proces cięć stóp procentowych zaimplementowany przez Bank Brazylii może również być nastawiony na ryzyko w następstwie owego politycznego szoku, zależnie od ruchów na FX, oczekiwań inflacyjnych.

Obecne poziomy cenowe aktywów nie zniekształciłyby zdaniem banku zbyt mocno cyklu luzowania polityki, lecz przy założeniu wdrożenia reform. Rabobank konkluduje, że cięcia stóp mogą zostać wstrzymane.