J2T

Już jutro ostatnie posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego w tym roku, które to po ostatnich wypowiedziach Mario Draghi’ego i Vitora Constancio kreuje się na coraz bardziej ciekawe. Rynki akcji ewidentnie w ostatnich dniach mocno dyskontowały gołębi ton wypowiedzi szefa EBC, jednak same słowa mogę nie wystarczyć.

akademia baner pojedynczy wpis żółtyakademia-pojedynczy-wpis-baner-niebieski

Generalnie wszyscy oczekują jednego – wprowadzenia suwerennego QE z wykorzystaniem obligacji rządowych, co zdecydowanie wpłynęłoby na wzrost bilansu EBC i również wzrosty na rynkach akcji. To jest jednak praktycznie niemożliwe w dniu jutrzejszym, a i średnio prawdopodobne w kolejnych miesiącach. EBC być może będzie starał się zwiększać bilans próbując tworzyć nowe programy luzujące na kształt LTRO czy TLTRO. Z tego właśnie powodu najpewniej jutro MD będzie chciał wstrzymać się z jakimikolwiek krokami, gdyż już 11 grudnia druga transza przydziału TLTRO (cały harmonogram programu pożyczek dostępny TUTAJ). Przypomnijmy, że pierwsza dość mocno rozczarowała (TUTAJ), a zatem w przypadku równie słabej drugiej transzy EBC będzie ponownie „pod ścianą”.

InsiderFX

Właśnie dlatego jutrzejsza konferencja prasowa EBC może przynieść więcej rozczarowania dla rynków akcji niż korzystnych informacji (indeksy giełdowe po prostu zbyt mocno dyskontowały to wydarzenie). Jak duże oczekiwania są przed decyzją EBC widać nie tylko za sprawą spadającego kursu euro i rosnących akcji, ale przede wszystkim na rentownościach europejskiego długu – i to zarówno Niemiec jak i krajów PIGS.

Poniżej grafika obrazująca rentowności niemieckich 10-latek w ostatnich dniach:

Germany 10-Year Bond Yield(Hourly)20141203102336

Forex Demo

Oraz tożsamych w Hiszpanii, która to należy do grupy krajów PIGS (o podwyższonym ryzyku):

Spain 10-Year Bond Yield(Hourly)20141203102413

Rosnące ceny obligacji (spadające rentowności) jasno dowodzą, iż apetyt na „QE po europejsku” jest bardzo duży, co może objawić się jutrzejszym rozczarowaniem, gdyż ogłoszenie jakichkolwiek działań jest mało prawdopodobne, a same słowa, że EBC będzie rozważał wprowadzenie QE mogą już nie wystarczyć – zwłaszcza, że rynki akcji są bardzo mocno wykupione, a euro wyprzedane (niewykluczone, że jutro ujrzymy jakiś short squezee na EURUSD).

akademia-baner-pojedynczy-wpis-czarny

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale doskonale wiemy, jak Ci ją ułatwić. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO