J2T

Ostatnie dni dla notowań południowoafrykańskiej waluty (rand – ZAR) nie były z pewnością udane. Para USDZAR potężnie rosła, a wszystko ze względów politycznych.

3 kwietnia agencja ratingowa Standard&Poors obniżyła rating RPA z poziomu BBB- do BB+, co oznacza poziom śmieciowy (tzw. junk rating). Była to reakcja na zeszłotygodniowe zwolnienie ministra finansów Gordhana przez prezydenta Zumę.

Polecamy: Inwestuj w akcje, surowce, indeksy, waluty. Odbierz 50€ gratis

Agencja właściwie w jednym zdaniu wyjaśnia swoje obawy:

“…w naszej opinii, zmiany zainicjowane przez prezydenta Zumę stawią w wątpliwość zarówno politykę fiskalną jak i perspektywę wzrostu gospodarczego. Oceniamy, że zobowiązania warunkowe RPA rosną”.

źródło: Bloomberg

Zgodnie z tym, o czym ostrzegał w piątek bank UBS, obniżenie ratingu RPA do poziomu śmieciowego może spowodować odpływ kapitału nawet do 10 mld USD.

Oznaczałoby to, że odpływ ten byłby dwa razy tak duży, jak deficyt w rachunku obrotów bieżących południowoafrykańskiego państwa. W najbliższy piątek ocenę kredytową opublikuje agencja Moody’s.

Forex Demo

UBS dodał jednak, że większe zagrożenie rozciąga się na dług w lokalnej walucie. Obecnie dług RPA posiada drugą, najniższą ocenę kredytową (poziom inwestycyjny) i jest jednym z niewielu wśród krajów emerging markets, który zakwalifikowany jest do World Government Bond Index prowadzony przez Citi, który śledzi obligacje na całym świecie o wartości powyżej 3 bln USD.

Zobacz: Inwestuj bez ryzyka. Otwórz konto i odbierz 30$ na start

Zdaniem banku cięcie ratingu o dwa poziomy w przypadku oceny w krajowej walucie mogłoby wykluczyć dług RPA z tego indeksu. Członkostwo w tym indeksie warunkowane jest posiadaniem inwestycyjnego ratingu zarówno od Moody’s jak i S&P.

W zeszły piątek agencja Fitch zakomunikowała z kolei, iż restrukturyzacja gabinetu prezydenta podniosła ryzyko polityczne i zasygnalizowała dalsze zmiany na tym gruncie, co może zakończyć się koniecznością dokonania ponownej oceny ratingu RPA.

CDS-y dla Brazylii oraz RPA, źródło: zerohedge

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale doskonale wiemy, jak Ci ją ułatwić. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO