Euro słabsze od waluty z Kanady. Para EUR/CAD na dołkach z 2015 roku.

128
J2T

Waluta europejskiej wspólnoty wypada słabo na tle waluty z Kanady. Euro traci siódmy miesiąc w tym roku w stosunku do dolara kanadyjskiego. Waluta Kanady jest kolejną, która wykorzystuje niepewności w strefie euro. Kurs pary walutowej EUR/CAD znajduje się obecnie na dołkach z 2015 roku. Czy euro będzie w stanie odwrócić panującą na rynku zależność spadkową?

Kurs EUR/CAD ponad 9% w dół

Od początku 2022 roku euro traciło względem kanadyjskiej waluty. Para walutowa EUR/CAD systematycznie traciła aż do maja. Wówczas kurs euro w relacji do kanadyjskiej waluty stabilizował się. Jednak na przełomie czerwca i lipca kurs EUR/CAD powrócił do zależności spadkowej. Ponownie pojawiła się próba stabilizacji na niższych zakresach.

Euro aż sześć miesięcy w tym roku okazywało się słabsze od waluty z Kanady. Kończy się powoli sierpień i wiele wskazuje na to, że również w tym miesiącu euro wypadnie gorzej względem dolara kanadyjskiego. Patrząc od początku roku do dziś, 29 sierpnia kurs pary walutowej EUR/CAD poleciał w dół o ponad 9%.

Szybsza reakcja banku centralnego

Zarówno Kanada, jak i państwa ze strefy euro zorientowały się, że inflacja zaczyna wzrastać. Jednak to bank centralny Kanady zdecydowanie szybciej podjął zapobiegawcze działania. Już w marcu tego roku podjęta została decyzja o pierwszej podwyżce stóp procentowych. Europejski bank centralny taką decyzję podjął dopiero w lipcu.

Inflacja w Kanadzie jest jak na razie nieco niższa niż w strefie euro. Szybsza reakcja kanadyjskiego banku centralnego stawia w lepszym świetle jak na razie tę walutę.

Kanadyjska waluta pozostanie silniejsza od euro?

Obserwacja kolejnych ruchów ze strony odpowiednich banków centralnych może okazać się kluczowa. Ponadto pomocnym będzie zaglądanie w stronę odczytów inflacyjnych oraz tych dotyczących PKB. Wiele wskazuje na to, że kanadyjska waluta pozostanie silniejsza od euro w najbliższym czasie.

Para EUR/CAD utrzyma 1,3000 CAD?

Patrząc już technicznie na rynek pary walutowej, dostrzec można, że ten trwa w zależności spadkowej. Para walutowa EUR/CAD została sprowadzona w tym roku do niższych zakresów i jej kurs oscyluje obecnie na zakresie dołków z 2015 roku. Teraz od pary walutowej oczekuje się, aby pokazała swoje nastawienie wobec okolic poziomu 1,3000 CAD. Czy euro będzie w stanie utrzymać ten poziom i powrócić do wyższych zakresów?

Forex Demo

Scenariusz wzrostowy

Dziś, 29 sierpnia spoglądając na wykres pary EUR/CAD, warto zauważyć, że rynek znajduje się obecnie w istotnej strefie. Jest to obszar cenowy określony przedziałem: 1,2993-1,3027 CAD. Opisany zakres stanowić ma szansę jeszcze wsparcie dla rynku, gdyż do pełnej jego negacji jeszcze nie doszło. Jeżeli zatem rynek utrzymywać się będzie powyżej strefy wsparcia (1,2993-1,3027 CAD), generowany może być ruch wzrostowy. Potencjałem dla podejścia będzie 1,3200 CAD.

Wykres EURCAD wzrost
Scenariusz wzrostowy NZD/JPY 29.08.2022

Scenariusz spadkowy

Rynek walczył dziś ze średnią kroczącą, która znajduje się nieco powyżej strefy wsparcia (1,2993-1,3027 CAD). Cena nie zdołała przełamać zakresu średniej i cofnęła. Teraz warto zwrócić uwagę, czy rynek testować będzie od dołu zakres wsparcia. Gdy tak się stanie celem dla pary EUR/CAD ma szansę być powrót do tegorocznych minimów, czyli okolic 1,2870 CAD. 

Wykres EURCAD spadek
Scenariusz spadkowy EUR/CAD 29.08.2022

Podsumowanie

Najbliższe godziny pokazać mogą nastawienie euro wobec poziomu 1,3000 CAD. Utrzymywanie się powyżej niego otwierać będzie drogę powrotną do wyższych zakresów. Należy jednak liczyć się z tym, że jeśli strefa wsparcia (1,2993-1,3027 CAD) nie zostanie utrzymana, potencjał zejścia istnieje.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale doskonale wiemy, jak Ci ją ułatwić. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO