Osobowość dobrego inwestora. Sprawdźmy, co decyduje o sukcesie.

J2T

Nieodłącznym elementem inwestowania są emocje. Uczestnicy rynków finansowych często właśnie im ulegają. Wówczas racjonalne decyzje schodzą na boczny tor i odnotowane są straty. Jednak istnieje szansa, aby temu zapobiegać. Tutaj pojawia się praca nad własnym charakterem. Trening osobowości okazać się może poszukiwanym rozwiązaniem. Jak wygląda sylwetka osobowości dobrego inwestora? Sprawdźmy, co decyduje o sukcesie na rynkach finansowych.

Czym jest osobowość inwestora?

inwestorzyOsiągający sukcesy na rynku finansowym posiadają zestaw unikalnych cech, które wyróżniają ich na tle innych. Bardzo często jest to efekt żmudnej pracy nad własnym „inwestorskim ja”. W inwestowaniu pomóc mogą codzienne nawyki oraz przyzwyczajenia. Jednak może też być zupełnie na odwrót. Inwestor, jako uczestnik rynku zbudować może swoją zupełnie nową osobowość, która będzie całkowicie odmienną od posiadanej na co dzień. Co ciekawe istnieją pewne wspólne zachowania tych, którzy wygrywają. Jakie to cechy?

Cechy skutecznego inwestora

Praca nad psychologią w inwestowaniu wydaje się równie ważna, co same pomysły i strategie na przedsięwzięcia. Odpowiednia postawa i nastawienie to już część sukcesu. Kolejnym krokiem przybliżającym do zostania skutecznym inwestorem jest wyrabianie własnych nawyków. Mogą być one zbudowane na ogólnej bazie takich cech. Przybliżymy zatem cechy skutecznego inwestora, które wydają się nam najważniejsze.

Dyscyplina

Jest to jedna z głównych i ważniejszych cech dla inwestora. Dyscyplina w trzymaniu się własnych zasad pomoże zarówno w trakcie strat, jak i zysków. Skuteczni inwestorzy mają specyficzny plan, którego się trzymają. Istotny jest punkt wejścia, a także wyjścia, który jest niezależny od wyniku. Oczywiście czasami te sztywne miejsca ulegają modyfikacji, jednak powinno to występować po wnikliwej analizie sytuacji.

Cierpliwość

Rynki uczą inwestorów cierpliwości, robiąc to przez jej wymuszanie. Oczekiwanie na dobry moment otwarcia i zamknięcia transakcji przynosi z reguły większe zyski niż nerwowo podjęta decyzja. Czasami taki moment może nie nadejść i profesjonaliści potrafią odpuścić.

Skupienie

Wielu odnoszących sukcesy inwestorów koncentruje się jedynie na dwóch lub trzech fragmentach rynku (np. na dwóch/trzech parach walutowych). Dzięki temu zdolni są lepiej wyczuć te rynki pod względem ich zachowań. Ponadto zawęża to ilość danych, które należy przyswoić.

Umiejętność przyznania się do błędu

Wśród inwestorów, traderów czy po prostu uczestników rynkowych rzadkością jest umiejętność przyznania się do błędu. Bardzo często słyszy się, że błąd wynika z połączenia internetowego, komputera czy samego rynku. Skuteczny inwestor to ten, który wyzbywa się takich zachowań i przyznaje się do błędu. Ponadto wie, że nie jest doskonały i wyciąga wnioski z porażek. Również akceptuje fakt tego, iż trading bądź inwestowanie wiążę się z ciągłą nauką samego siebie, ale również rynku.

Forex Demo

Odwaga

inwestowanieJedną z najważniejszych cech i zarazem nieodłącznym elementem w życiu inwestora powinna być odwaga. O ile zdarzają się przypadki, gdy ktoś za nas może podejmować decyzje inwestycyjne (fundusz, makler, czy doradca), o tyle odpowiedzialność finalnie spocznie na nas samych. Znaczna część angażujących kapitał jednak sama podejmuje ważne decyzje, które wymagają odwagi. Cecha potrzebna jest również, aby pogodzić się ze stratą i znaleźć rozwiązanie.

Elastyczność

Skuteczny trader nie przywiązuje się emocjonalnie do swojej pozycji. Potrafi ją zamknąć i zorientować się w innym kierunku. Sztuką w inwestowaniu jest dostosowywanie się do wydarzeń czy informacji, które mają znaczny wpływ na rynek. Również zarabiający są czujni na nowe możliwości i przygotowani są do reakcji na nie.

Proces budowy osobowości inwestora

Nad cechami charakteru każdy z inwestorów ma szansę popracować. Z reguły wiąże się to z czasem, który niezbędny jest na zbudowanie dobrych nawyków. Wówczas niektórzy odchodzą z rynku i budują swoją osobowość tradera. Czy nie lepiej jednak na nim zostać i poświęcić na siebie więcej uwagi? W końcu to rynek finalnie nas zweryfikuje i zdaje się, że mniej stracimy, gdy postępy będą sprawdzane na bieżąco.

Choć nie od razu wyrobimy sobie w pełni dobre nawyki, istnieje możliwość budowy osobowości krok po kroku. Zacząć warto od wdrożenia w życie wskazówek, które nam podpasują. Skumulowane utworzą indywidualny zestaw niezbędny do osiągniecia sukcesu.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale doskonale wiemy, jak Ci ją ułatwić. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO