Notowania pary AUD/NZD na minus w lutym? Analiza rynku AUD/NZD.

J2T

W lutym dolar nowozelandzki drożeje na rzecz australijskiego. Wiele wskazuje na to, że para walutowa AUD/NZD nie przedłuży zysków ze stycznia i wyjdzie na minus w lutym. Czy tak rzeczywiście się stanie? Pod koniec drugiego miesiąca 2023 roku patrzymy na sytuację na tym rynku. W piątek, 24 lutego zapraszamy na analizę pary AUD/NZD.

Pewna obniżka notowań pary AUD/NZD w lutym?

Notowania pary walutowej AUD/NZD bardzo dobrze rozpoczęły zmagania w 2023 roku. Styczeń stał po znakiem siły ze strony waluty z Australii. Kurs dolara australijskiego do nowozelandzkiego wzrósł wówczas o nieco ponad 2%. Australijczyk próbował swoich sił również w lutym i jeszcze w tym tygodniu prezentował się bardzo dobrze.

Sytuacja odmieniła się we wtorek, 21 lutego. Wówczas pojawił się protokół z posiedzenia Banku Rezerw Australii (RBA). Kolejnego dnia (22.02) natomiast decyzję w sprawie stóp procentowych podjął Bank Rezerw Nowej Zelandii. W tych dniach notowania pary AUD/NZD urwały i wyszły na ogólny minus w lutym. Czy obniżka notowań jest w lutym pewna?

Na co wskazał protokół Banku Rezerw Australii (RBA)?

Tak jak wspomnieliśmy, we wtorek 21 lutego pojawił się protokół z posiedzenia Banku Rezerw Australii, które odbyło się dwa tygodnie wcześniej. W dokumencie ujawniono, że Rada RBA omówiła tylko dwie opcje dotyczące stóp procentowych- podwyżkę o 25 p.b. i o 50 p.b. Przypomnijmy, że Bank Rezerw Australii wybrał niższą wartość i stopa wylądowała na najwyższym poziomie od dekady.

W protokole zaznaczono: „Ostatnie dane dotyczące inflacji sugerowały, że inflacja jest bardziej rozległa i trwała niż oczekiwano, a silny popyt prowadzi do wzrostu cen w niektórych częściach gospodarki”. Członkowie rady zauważyli, że dalsze zacieśnianie w obecnym środowisku gospodarczym jest konieczne i będzie odbywać się zgodnie z wyceną rynkową. Jastrzębi ton ze strony banku centralnego zaskoczył inwestorów, a analitycy zrewidowali oczekiwania dotyczące docelowego poziomu stóp. Obecnie oczekiwany szczyt to 4,2% (przy obecnym poziomie 3,35%), zaś jeszcze w styczniu szczyt szacowano na 3,6%.

Bank Rezerw Nowej Zelandii podniósł stopy o 50 p.b.

W środę, 22 lutego pojawiła się natomiast decyzja ze strony Banku Rezerw Nowej Zelandii (RBNZ). Bank centralny postawił na kolejną, siódmą taką samą podwyżkę. Instytucja podniosła stopy procentowe o 50 punktów bazowych. Decyzją RBNZ waluta dość pewnie zyskała.

Forex Demo

Kurs AUD/NZD zmierza do wsparcia: 1,0850-1,0886 NZD, co teraz?

Patrzymy już na wykres pary walutowej AUD/NZD. Rzeczywiście notowania gwałtownie urwały dopiero w tym tygodniu i w środę przełamały strefę cenową: 1,0993-1,1025 NZD oraz zakres średniej SMA 77. Rynek obecnie, to jest w piątek 24 lutego znajduje się przy 1,0900 NZD. Zdaje się zatem, że kurs AUD/NZD zmierza do obszaru wsparcia, czyli przedziału cenowego 1,0850-1,0886 NZD. Czy notowania faktycznie zejdą do tego zakresu?  Czy dolar australijski po zejściu, zareaguje w tym zakresie?

Scenariusz wzrostowy

Zejście do wspomnianego wsparcia wiązać się może bezpośrednio z jego nadbiciem. Z tego powodu warto będzie obserwować, czy dolar australijski zdoła utrzymać ten zakres. Powrót powyżej strefy 1,0850-1,0886 NZD po jej nadbiciu, mogłoby nieść za sobą jej re-test od góry. Pewnym ruchem notowania rozpoczęłyby wówczas wzrost i zmierzałyby w górę, aby powrócić do 1,0993-1,1025 NZD.

Wykres AUDNZD wzrost
Scenariusz wzrostowy AUD/NZD 24.02.2023

Scenariusz spadkowy

Z drugiej strony jednak, rynek zdecydować się może na budowę struktury spadkowej. Notowania pary AUD/NZD przed zejściem mogłyby jednak podbić, aby zebrać więcej siły. Takie podejście mogłoby mieć miejsce do zakresu średniej. Rynek odbiłby od tego obszaru i pewnym impulsem naruszył strukturę wsparcia: 1,0850-1,0886 NZD. Zanegowanie tej strefy, czyli jej przełamanie skutkowałoby zejściem poniżej 1,0800 NZD.

Wykres AUDNZD spadek
Scenariusz spadkowy AUD/NZD 24.02.2023

Podsumowanie

Jak zakończą się losy pary walutowej AUD/NZD w lutym? Jak rynek rozpocznie nowy miesiąc? Wyżej wypisaliśmy scenariusze dla ruchu na najbliższe kilka dni.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale doskonale wiemy, jak Ci ją ułatwić. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO