akademia baner pojedynczy wpis żółty

Stratedzy nordyckiego banku zauważają, że trendy w gospodarce Szwecji w ostatnim czasie były zgodne z projekcjami Riksbanku, co korespondować powinno z brakiem zmian na posiedzeniu w tym tygodniu. Niemniej jednak istnieją pewne “ciemne chmury” nad horyzontem polityki monetarnej.

Bank podkreśla, że kurs korony jest słabszy niż oczekiwano, ostatnie dane inflacyjne były nieco wyższe niż prognoz Riksbanku, zaś rynek pracy zacieśnia się coraz bardziej. Poza tym globalne wydarzenia nie wspierają zmian w polityce monetarnej.

Polecamy: Inwestuj w akcje, surowce, indeksy, waluty. Odbierz 50€ gratis

Poza tym bank spodziewa się, że prognozowana ścieżka stóp w Szwecji również pozostanie niewzruszona w porównaniu z lipcową projekcją. Z drugiej strony bank dostrzega pewne zagrożenia płynące ze strony PKB.

Prezes Ingves w lutym tego roku mówił, że jeśli gospodarka zacznie spowalniać w środowisku zerowych lub ujemnych stóp procentowych, może to pociągać za sobą bardzo trudną sytuację dla przyszłej polityki monetarnej. Co więcej, niemalże równo z tymi komentarzami gospodarka szwedzka zaczęła tracić impet. Z kolei spowolnienie na początku roku poprzedziło nieoczekiwanie słaby wzrost gospodarczy w drugim kwartale.

Głównym powodem słabego PKB był spadek w eksporcie, zaś wskaźniki nie sugerują odbicia w krótkim terminie, Nordea dostrzega nawet szansę na kontynuację spadków w tej figurze.

Prócz tego ceny nieruchomości były względnie płaskie, zaś zaufanie konsumentów pogorszyło się. W opinii banku spowolnienie PKB w pierwszej połowie roku zaznaczyło początek okresu z bardziej umiarkowanym wzrostem szwedzkiej gospodarki.

Zobacz: Inwestuj bez ryzyka. Otwórz konto i odbierz 30$ na start

To wszystko z kolei nie powinno sprzyjać perspektywie inflacyjnej i może rzucać cień na politykę Riksbanku i jej dalsze kroki, jeśli gospodarka będzie dalej się pogarszała. Dlatego też bank sądzi, że Riksbank obniży projekcje inflacyjne na przyszły rok, lecz najpewniej dopiero w październiku lub grudniu, co zwiększa jednocześnie prawdopodobieństwo działania.

Co prawda nie jest to bazowy scenariusz banku (dalsze luzowanie), jednak jeśli miałby się zrealizować, wówczas najbardziej realne wydaje się wydłużenie czasu trwania QE. Decyzja władz monetarnych w Szwecji już w tę środę.

źródło: nordea.com
źródło: nordea.com