Ostatni raport MFW pokazał, że globalne rezerwy walutowe banków centralnych spadły o 256 mld USD w trzecim kwartale ubiegłego roku.
Zobacz: Inwestuj bez ryzyka. Otwórz konto i odbierz 30$ na start
Owy kwartał był naznaczony przez deprecjację chińskiej waluty i zaraportowana sprzedaż o dużej skali rezerw walutowych przez PBoC. Podczas tego okresu chińskie rezerwy spadły o 180 mld USD, co było największym kwartalnym spadkiem w historii, donoszą analitycy NAB.
Relatywnie gwałtowna deprecjacja CNY w dniu 8 sierpnia rozlała się na inne waluty rynków EM i wyzwoliła wyprzedaż na globalnym rynku akcji. Analitycy NAB sugerują ponadto, że nie tylko Chiny zmniejszały swoje rezerwy, według nich również inne banki centralne krajów EM sprzedawały swoje rezerwy w celu obrony kursu własnej waluty przed nadmierną deprecjacją.
Bank zauważa ponadto, że sprzedaż rezerw w euro była większa aniżeli sam ich udział utrzymywany przez banki centralne. W trzecim kwartale udział rezerw w euro wynosił 20%, podczas gdy tożsamych w USA aż 64%. Z kolei spadki rezerw wypadły na poziomach 40% (USD) oraz 38,6% (EUR).
Zobacz: Bezpłatne sygnały forex w XM. Sprawdź naszą skuteczność
Analitycy NAB wyciągają trzy konkluzje. Po pierwsze, spadek globalnych rezerw w Q3 w ujęciu wyrównanym (uwzględnienie zmian kursów walutowych) był rekordowy. Po drugie, pomimo spadku rezerw proporcja tychże utrzymywanych w USA wzrosła w tym okresie. Po trzecie, spadkowy trend rezerw w euro ustanowiony w Q1 2010 przyspieszył w Q3 2015.