J2T

Najbliższy tydzień upłynie pod dyktando wielu istotnych publikacji makroekonomicznych. Poza tym zaplanowane są posiedzenia między innymi FOMC oraz Norges Banku (Norwegia).

Obydwa posiedzenia powinny być znacząco różne od siebie, bowiem w przypadku banku Stanów Zjednoczonych rynek nie oczekuje żadnych ruchów w stopach, zaś jeśli chodzi o bank Norwegii takowy ruch jest bardzo prawdopodobny.

akademia baner pojedynczy wpis żółty

W poprzednim tygodniu analizowaliśmy rynek głównej pary walutowej pod kątem rynku stopy procentowej. Traderzy, któzy wyczekali do testu strefy podaży opisanej w ów Trading Room’ie mieli okazję na pokaźny zarobek.

Opisując pokrótce sytuację FOMC rynek nie oczekuje oczywiście ruchów na samych stopach. Jednak jak wiadomo zostanie opublikowany tzw. dot-chart przedstawiający oczekiwania wysokości stóp w kolejnych miesiącach/latach przez poszczególnych członków oraz nowe projekcje makro.

To właśnie w tych publikacjach rynek może doszukiwać się nieco bardziej gołębich wydźwięków komunikatu FED. Dane makro od ostatniego posiedzenia marcowego nie były zbyt dobre, a spadek o 0,1pp. wskaźnika inflacyjnego core PCE (przyjęty do prognoz przez FED) nie napawa optymizmem. Zaś kolejne dane inflacyjne (CPI) poznamy dopiero w czwartek, już po posiedzeniu Komitetu. Tym samym rośnie ryzyko rewizji prognoz inflacyjnych, przynajmniej w krótkim okresie.

Screen Shot 06-15-15 at 01.58 PM

Zgoła inną sytuację mamy w przypadku Centralnego Banku Norwegii. Co prawda oczekiwania rynkowe zdecydowane wykluczają ruch w kierunku obniżki kosztu pieniądza na najbliższym posiedzeniu (obecnie główna stopa to 1,25% zaś kontrakt FRA 3×6 na stopę w NOK kwotowany jest na poziomie 1,39% co sugeruje nawet wycenianie połowy podwyżki stóp).

Forex Demo

Niemniej jednak ruch wzrostowy jest praktycznie niemożliwy. Podczas ostatniego posiedzenia Olsen (prezes Norges  Banku) wspomniał, że możliwe jest dalsze luzowanie pieniężne. Co więcej ostatnio coraz większa ilość banków również spodziewa się cięcia stóp w czwartek (decyzja o godzinie 10). To w połączeniu z oczekiwaniami rynkowymi (na podstawie FRA) zakrzywionymi w kierunku wzrostu stóp może skutkować gwałtowną reakcją na NOK.

Prawdopodobieństwo jest ukierunkowane raczej w stronę deprecjacji korony norweskiej na skutek decyzji Norges Banku. Biorąc pod uwagę, iż podwyżka jest mało prawdopodobna (by nie rzec niemożliwa), zaś utrzymanie lub cięcie stóp powinno raczej sugerować wyprzedaż NOK w połączeniu z wyceną rynku stopy.

USDNOKH4

Spoglądając technicznie na parę potencjalnych pozycji długich moglibyśmy szukać w rejonie strefy popytu na 7,7060. Poziom ten jest wspierany poprzez dwa zniesienia 38,2%. Zlecenie zabezpieczające można rozważyć poniżej lokalnego minimum na 7,65 – zniesienie 50% ruchu od połowy maja.

Zakładając pewien ruch spadkowy w środowy wieczór (FOMC) szansa na zakup w pokazanej strefie jest całkiem spora. Celem dla potencjalnej pozycji długiej mogą być okolice najbliższych zniesień oraz szczyt strefy podaży w pobliżu 7,8840.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale doskonale wiemy, jak Ci ją ułatwić. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

82% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.