J2T

Pallad i platyna drożeją

Jak podaje serwis Puls Biznesu, według ekspertów w 2014 r. pallad i platyna zdecydowanie zdrożeją. Pod tym względem pozostawią inne metale szlachetne daleko w tyle.

Dlaczego te dwa metale zdrożeją? Przez kierowców. Analitycy podają, że w wymiarze globalnym sprzedaż aut bije rekordy. Pallad i platyna są używane do produkcji katalizatorów. Boom na sprzedaż samochodów wymusza wzrost wartości tych metali.

Jak wyglądają prognozy?

Statystyki nie kłamią. Wyciągając średnią z prognoz z ostatnich dwóch lat ośmiu najbardziej cenionych prognostów, otrzymujemy taki wynik:

– cena platyny poszybuje w górę o 13 proc. do średniego kursu 1635 USD za uncję,

– wartość palladu wzrośnie o 10 proc. do średnio 823 USD za uncję.

Wynik dotyczy czwartego kwartału 2014 r.

Ceny w bieżącym roku

Trend wzrostowy kursu palladu można zaobserwować już w tym roku: zdrożał o 6 proc. do 746,10 USD. Platyna z kolei staniała o 6,1 proc. do 1445,60 USD. Dla porównania złoto staniało aż o 20 proc., a srebro o 25.

Forex Demo

Poniżej widzisz, jak w ostatnim czasie kształtował się wykres platyny…

Cena platyny

…oraz palladu:

Cena palladu

Źródło: Puls Biznesu

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale doskonale wiemy, jak Ci ją ułatwić. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO