Czy warto prowadzić dziennik tradera? Odpowiedź brzmi – tak! Zaczynając trading- niezależnie czy jest to Forex, giełda czy rynek towarów – pojawia Ci się w głowie wieleu pytań. Zastanawiasz się zapewne, jak zawierać zyskowne transakcje, na jakiej podstawie otwierać pozycję, a także jakich elementów analizy fundamentalnej i technicznej użyć aby zarabiać na rynku. Nie ma oczywiście w tym nic złego, wszyscy, którzy zainteresowali się tym rynkiem chcą osiągać z niego korzyści i to jest ich podstawową myślą. Każdy medal ma dwie strony. Również w tym przypadku warto poświęcić uwagę na badanie efektywności swojej strategii inwestycyjnej. Dzięki temu dowiesz się nieco więcej o jej efektach niż jedynie wynik zysk/strata.
Dziennik tradera – zaczynamy!
Działając na tej zasadzie możemy nie zauważyć istotnych elementów zmniejszających skuteczność naszego planu. Trzeba uczyć się na własnych błędach, jednak aby wyciągnąć z tego naukę trzeba mieć świadomość popełnionego błędu. Psychologowie wskazują przykłady osób które próbują głową rozbić mur – mur dalej stoi, a głowa dalej boli. Chcąc móc wyciągać trafne wnioski dotyczące Twojego tradingu, potrzebujesz narzędzia, którym będziesz mógł „zmierzyć” i porównać swoje wyniki. Część z was powie, że po co to robić skoro w statystykach transakcji możemy podejrzeć która była zyskowna, a która stratna? No tak, oczywiście, że tak, ale skąd masz wiedzieć co wpłynęło na taki wynik transakcji, co łączy transakcje zyskowne, a co stratne? Odpowiedzi na te pytania ma udzielić nam właśnie dziennik tradera.
Dziennik tradera – podstawowe elementy?
Każdy dziennik tradera powinien zawierać między innymi następujące dane:
- cenę wejścia i wyjścia
- poziom Stop Loss (SL), poziom Take Profit (TP)
- komentarz dla transakcji – dlaczego otworzyłem pozycję, co na to wpłynęło?
- zrzuty ekranu lub graficzny zapis wykresu (można to prosto zrobić używając popularnej platformy MT4), jeśli korzystasz oscylatorów, wskaźników np.: RSI, MACD możesz zapisywać jego cyfrowy wynik
- kierunek pozycji – pozycja długa czy krótka
- rodzaj zastosowanego wejścia (opis powodu wejścia w pozycję np. przecięcie się średnich)
- czas otwarcia i zamknięcia pozycji
- rodzaj wyjścia z transakcji w przypadku gdy nie jest to zamknięcie przez TP
- określenie czy transakcja była zgodna z założonym planem inwestycyjnym
- wielkość pozycji oraz inne elementy które uznasz za stosowne np. ocena Twojego nastroju
Porównanie wyników, które osiągasz na rynku z zawartością Twojego dziennika pozwoli Ci na wyciągniecie konkretnych wniosków. Przykładowo, dowiesz się, czy transakcje zawierane w poniedziałki przynoszą Ci więcej zysku niż te zawierane w piątki. Dowiesz się, jakie czynniki powodują, że otwierasz stratne pozycje oraz czy Twój Stop-loss nie jest zbyt blisko. Możesz zadać wiele podobnych pytań dotyczących Twojego planu, aby określić jego plusy i minusy. Dzięki temu, poprawisz swoją skuteczność na rynku.
Korzyści prowadzenia dziennika tradera
- trenowanie systematyczności
- pomiar i ocena wyników
- tworzenie rutyny tradingowej
- możliwość wyciągania wniosków i modyfikacji planu inwestycyjnego
- praca nad psychologią inwestowania
Czy warto analizować swój dziennik tradera?
Samo zapisywanie transakcji nie wystarczy aby dziennik był skuteczny. Kolejną ważną sprawą jest przeglądanie dziennika i analizowanie informacji w nim zawartych, a następnie wprowadzanie zmian które mają pomóc w osiąganiu jeszcze lepszego efektu. Najlepiej przedstawia to poniższy diagram.
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale doskonale wiemy, jak Ci ją ułatwić. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!
82% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.