21 sierpnia w godzinach porannych na kanale Comparic Rynki odbył się czat inwestorski. Spotkanie poprowadził redaktor naczelny Comparic.TV Marcin Wenus, a uczestnikami byli CEO spółki X-Trade Brokers Omar Arnaout oraz CFO XTB Paweł Szejko. Czat dotyczył m.in. wyników brokera za pierwsze półrocze 2020, odnotowania rekordowego kwartału pod względem liczby zarówno nowych, jak i aktualnych klientów, przyszłości firmy czy specyfiki tego biznesu. Zapraszam do relacji:

Czat inwestorski z CEO i CFO XTB

Pierwsze pytanie dotyczyło niezwykle satysfakcjonujących wyników za pierwszą połowę bieżącego roku, a mianowicie z czego one wynikają. Paweł Szejko wyjaśnili, że grupa wypracowała 294 miliony złotych skonsolidowanego zysku netto, przychody wyniosły ponad 0,5 miliarda PLN. Wynika to z faktu, iż z jednej strony firma bardzo dynamicznie się rozwija, pozyskuje rekordowe liczby nowych klientów, natomiast ewidentnie pomogła także ponadprzeciętna zmienność na rynkach finansowych, która spowodowała, że klienci dokonywali wielu transakcji, co się wyraźnie przyczyniło na wzrost wolumenowego obrotu, wyniósł on 1,6 miliona lotów, czyli dwukrotnie więcej niż rok wcześniej. Co więcej, rentowność przeciętnego lota wyniosła 300 złotych, co jest dużym wzrostem w stosunku do około 150 PLN w 2019.

Następne pytanie dotyczyło gałęzi grupy XTB zajmującej się FinTechem – X Open Hub, który zatrudnia kilkudziesięciu informatyków i staje się marką globalną – jest już choćby liderem na rynku w Hiszpanii. X Open Hub rozwijany jest od 2013 roku i zajmuje się działalnością instytucjonalną, zapewnia technologię i płynność. Co więcej, wzrost tego segmentu wyniósł aż 777%, co wynika głównie z dostarczania właśnie płynności finansowej. Na ile ten rynek jeszcze może się rozwinąć? Jak najbardziej, trend wzrostowy liczby aktywnych klientów cały czas obowiązuje i według Omara Arnaouta do górnej granicy absolutnie jeszcze firma się nie zbliżyła.

Czy XTB planuje wprowadzać więcej akcji z warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych i rynku NewConnect? Broker jest znany głównie z kontraktów CFD, lecz dwa lata temu zaczął wprowadzać ofertę prawdziwych akcji i funduszy ETF. Według szacunków spółki, około 30% klientów w pierwszym półroczu 2020 dołączyło do XTB właśnie w celu inwestowania w akcje. Firma nie zamierza na ten moment wkraczać w nowe segmenty, lecz właśnie skoncentrować się na powiększeniu oferty na akcje i fundusze ETF oraz poprawieniu warunków handlu. W tej chwili XTB jest w posiadaniu akcji z 16 największych giełd z krajów całego świata. Warto też zwrócić uwagę jak oferta brokera ewoluowała – jeszcze kilka lat temu dostępnych było około 3 tysięcy instrumentów, a dziś już 4700.

Czy pojawią się również egzotyczne fundusze ETF, których poszukują gracze pragnący budować długoterminowe portfolio? W pierwszej kolejności XTB skupi się na największych światowych giełdach, lecz spółka korzysta z propozycji swoich klientów, więc jeżeli pojawi się duże zapotrzebowanie na dany instrument, to nie powinno być żadnego problemu by go wprowadzić.

Czy XTB uważa się za najlepszą platformę na świecie pod względem zaplecza informatycznego i FinTechowego? Trudno powiedzieć czy najlepszym, lecz Omar Arnaout uważa, iż na 100% XTB znajduje się wśród globalnych liderów branży, jeśli chodzi o technologie.

Czy jest szansa, że XTB przebije się do pierwszej trójki brokerów na tak dużych rynkach, jak Niemcy, Francja, Wielka Brytania? W zdecydowanej większości europejskich państw, XTB już jest w pierwszej trójce (w Polsce i Czechach jest liderem). Spółka jednak dokładnie wie co musi zrobić, by znaleźć się na takiej pozycji w tych największych państwach i jest przekonana, iż w kilku następnych latach to się uda. Dodatkowo, zgodnie z przyjętą strategią, firma planuje ekspansję na kolejne rynku na pozostałych kontynentach. Nie wiadomo jednak w jakim terminie to się wydarzy, ponieważ wszystko wiąże się z regulacjami i oczekiwaniem na pozyskanie licencji.

Jak wygląda kwestia wejścia na rynki w krajach Ameryki Łacińskiej, gdzie regulacji nie ma? Nie jest to realne, dopóki regulacje się nie pojawią, spółka musi oczekiwać, aż te rynki finansowe dojrzeją na odpowiedni poziom, jak to miało miejsce niemal w całej Europie. Wyjątkiem jest sytuacja w Turcji, gdzie regulacje nagle zostały zmienione i przestały być korzystne dla klienta, więc spółka postanowiła się z niego wycofać.

Jakie są dalsze plany marketingowe firmy? Wszystkimi kampaniami zarządza Dział Globalnego Marketingu XTB, który ma siedzibę w Polsce. Natomiast, jeśli chodzi o wydatki na marketing w kolejnych kwartałach, to zależy to głównie od poziomu zmienności na rynku, jednak prawdopodobnie ich suma w czwartym kwartale nie powinna się znacząco różnić od tej z pierwszych dwóch bieżącego roku. Natomiast środki przeznaczane na kampanie brandingowe cały czas rosną i według strategii ten trend będzie cały czas kontynuowany.

Czy spółka planuje skup akcji własnych? Na tę chwilę nie, lecz zamierza kontynuować wypłaty dywidend na poziomie między 50 a 100% zysku.

Jak z kolei wygląda cały proces decyzyjny w przypadku wyboru nowych rynków? W pierwszej kolejności obecność regulacji, następnie określenie zainteresowanie z danego kraju bez działalności marketingowej w nim. Dalszy czynnik to poziom konkurencji w danym państwie. W końcu, znaczenie ma łatwość przeprowadzania procesu przyjmowania klientów. Tych elementów jest więc naprawdę wiele.

Czy zarząd zamierza kupować akcje na rynku? Od momentu IPO wprowadzony jest wewnętrzny zakaz, więc zarówno zarząd, jak i pracownicy absolutnie nie mogą tego zrobić.

Czy XTB trafi do indeksu mWIG40? To zależy od giełdy, najbliższa rewizja składu indeksów zostanie dokonana we wrześniu i zarząd liczy, że uda mu się w nim znaleźć.

Zainteresowanie akcjami spółki XTB wzrosło po wycofaniu się z akcjonariatu funduszu Enterprise. Dlaczego tak się stało? Niewielkie obroty wynikały z powodu ograniczonej płynności na akcjach po sprzedaży pakietu udziałów Enterprise Investors sytuacja się zmieniła. Według informacji spółki to działanie było konsekwencją upływu okresu na jaką powołany był fundusz.

Jak wygląda zainteresowanie inwestorów danymi instrumentami na całym świecie? Obroty pojawiają się po prostu tam, gdzie jest zmienność. Oczywiście, pewne tendencje są widoczne, w Europie największym zainteresowaniem cieszy się indeks DAX30, a w Ameryce Południowej para walutowa EURUSD, natomiast w Azji najmocniej klientów przyciąga złoto i srebro. Ogólnie jednak, najistotniejsza jest zmienność. Co ciekawe, w Polsce nadal najbardziej popularny jest DAX30, lecz w pierwszym kwartale zainteresowanie towarami zdołało przebić indeksy.

Czy XTB planuje sponsorowanie jakiejś drużyny piłkarskiej? W tej chwili absolutnie nie, choć oczywiście zamierza skoncentrować się na działaniach brandingowych.

Czy spółka myśli o debiucie na innej giełdzie? Na ten moment nie, ponieważ firma nie dostrzega z tego dodatkowych korzyści. Niewykluczone jednak, iż w przyszłości zajdzie taka potrzeba.

Czy pojawiają się propozycje fuzji i przejęć innych przedsiębiorstw? Cały czas takie przypadki mają miejsce, lecz zarząd uważa, iż przejmowanie małych brokerów i utrzymywanie dwóch brandów na tych samych rynkach nie ma sensu. Jedyną możliwością jest więc średniej wielkości lub duży broker uzupełniający XTB geograficznie.