Lipcowy raport z australijskiego rynku pracy pokazał, że całkowity wzrost zatrudnienia wyniósł 26,2 tys., zaś stopa bezrobocia spadła do 5,7%, lekko lepiej niż oczekiwano.
Jednakże ten sam raport pokazał wyraźną różnicę między zmianą zatrudnienia na pełen etat, które spadło -45,4 tys. i na część etatu, które wzrosło 71,6 tys. Od tego momentu nie mieliśmy jednak znaczącej zmiany w oczekiwaniach co do polityki RBA, zaś AUDUSD kontynuował poruszanie się w konsolidacji między 0,76 a 0,77.
Polecamy: Inwestuj w akcje, surowce, indeksy, waluty. Odbierz 50€ gratis
Zdaniem banku lipcowy raport może pobudzić pewne, delikatne obawy o siłę rynku pracy, niemniej bank jednocześnie podkreśla, że stopa bezrobocia pozostanie na poziomie, będącym znakiem trwającego wzrostu.
Ponadto, w minutes opublikowanym w poprzednim tygodniu RBA zauważył, że dane makro zmieniają się w dużej mierze zgodnie z prognozowaną trajektorią. Rynki wyceniają obecnie 48% szans na cięcie stóp w listopadzie.
Zobacz: Inwestuj bez ryzyka. Otwórz konto i odbierz 30$ na start
Jednakże zdaniem banku nie ma jasnej ścieżki do cięcia stóp w 2016 roku, biorąc pod uwagę fakt, iż inflacja i dynamika wzrostu pozostają w pobliżu poprzedniej oceny RBA.
Podczas gdy bank centralny utrzymuje gołębie nastawienie bank sądzi, że kolejny ruch będzie zależał od dynamiki inflacji. Perspektywa gospodarcza Australii pozostaje odporna na szoki zewnętrzne, chyba że ujrzymy istotną aprecjację AUD, wówczas możemy mieć do czynienia z nagłą potrzebą do dalszego luzowania polityki. Jeśli tak się nie stanie RBA powinna nie zmieniać stóp przez resztę roku.









