J2T

Druga tura wyborów prezydenckich we Francji obyła się bez niespodzianki. Zwycięzcą okazał się Emmanuel Macron zdobywając ok. 66% głosów, bijąc LePen ogromną większością (druga w historii największa różnica między dwoma kandydatami). W odpowiedzi na wynik wyborów euro nieco umocniło się na szerokim rynku, niemniej później zyski te zostały przycięte i obecnie wspólna waluta jest jedną ze słabszych.

Agencja Moody’s dostrzega, że w ostatnim czasie sektor chińskiego shadow bankingu został dotknięty przez coraz ciaśniejsze warunki płynnościowe. Bardziej restrykcyjne miary prowadzą naturalnie do obniżenia stopnia zlewarowania gospodarki.

Z Australii opublikowano dane na temat indeksów warunków w biznesie i zaufania NAB. Pierwszy z nich pozostałą w kwietniu na niezmienionym poziomie 14, zaś drugi wyraźnie skoczył do 13 z 6. Podobno wzrost ten odzwierciedla przede wszystkim poprawa nastrojów w Queensland, gdzie warunki biznesowe nie pogorszyły się tak jak wcześniej sądzono w następstwie cyklonu Debbie. Rozczarowaniem były natomiast pozwolenia na budowę domów, które w marcu spadły -13,4% m/m przy konsensusie -4% m/m. W ujęciu rocznym spadek wyniósł aż -19,9%.

Zobacz: To jeszcze nie czas na kupno szwedzkiej korony

Zdaniem saudyjskiego ministra ds. energii najgorsze jest już za nami, a rynek ropy zmierza w kierunku swojej równowagi. Nie jest zmartwiony popytem na ropę, iż ten mógłby osiągnąć swój szczyt niebawem. Spodziewa się dalszej redukcji zapasów w USA (wyższy popyt) oraz takiego samego popyt ze strony Chin jak w poprzednim roku.

Forex Demo

Chiński bilans handlowy wyniósł w kwietniu 38,05 mld USD, wobec oczekiwań równych 35,2 mld USD. Eksport wzrósł 8% r/r przy oczekiwaniach 11,3% r/r. Import zwyżkował 11,9% r/r przy prognozie 18% r/r. W weekend otrzymaliśmy ponadto dane nt. rezerw walutowych, które wzrosły trzeci miesiąc z rzędu.

PBoC ustalił kurs USDCNY na poziomie 6,8947 wobec 6,8884 w piątek, pomijając operacje otwartego rynku (OMO).

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale doskonale wiemy, jak Ci ją ułatwić. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO