Zdaniem The Telegraph Komisja Europejska chce, by Wielka Brytania wciąż płaciła składki na europejskie projekty przez kolejne 4 lata po podpisaniu porozumienia ws. Brexitu. Finalne płatności do UE miałyby nastąpić na koniec 2023 roku. Według KE pomysł ten jest nakierowany na załatanie czarnej dziury w budżecie UE (10 mld EUR) po opuszczenia wspólnoty przez UK.
Reuters podał, że spółka BHP Biliton nie zdołała dojść do porozumienia podczas poniedziałkowych rozmów ws. strajków w kopalniach miedzi Escondida. Mimo to pracownicy zapowiedzieli, że powrócą do pracy.
Jak poinformowała Chińska Administracja Energii Chiny zamierzają obniżyć cięcia nadmiernych mocy produkcyjnych węgla w tym roku. Rząd planuje zamknąć ponad 500 kopalń w 2017, co oznacza raptem 20% planu z zeszłego roku. Ich zdaniem ograniczanie produkcji węgla staje się coraz trudniejsze z powodu rosnących cen i obaw odnośnie zwalnianych pracowników.
Zobacz: Inwestuj bez ryzyka. Otwórz konto i odbierz 30$ na start
Japonia opublikowała swój przemysłowy indeks PMI, który w lutym wzrósł z 52,7 do 53,5 – najwyższy poziom od 35 miesięcy. Subindeks produkcji wzrósł najmocniej od 3 lat, zaś subindeks zaufania w biznesie zanotował rekordowe poziomy.
W nocy poznaliśmy zapiski z ostatniego posiedzenia RBA, gdzie skazywano między innymi to, że AUD wspierany był przez wyższe ceny energii. Sądzono, że stabilny poziom stóp jest zgodny z wzrostem gospodarczym oraz celami inflacyjnymi. Powtórzono, że zbyt wysoki poziom AUD mógłby skomplikować dostosowanie gospodarcze. Wciąż wyrażono niepewność odnośnie do rynku pracy, oczekując jednocześnie stopniowego wzrostu kosztów pracy. Z kolei wpływ konkurencji na inflację detaliczną ma złagodzić się. Zasugerowano również, iż średnioterminowe oczekiwania inflacyjne są dobrze zakorzenione.
PBoC ustalił kurs referencyjny USDCNY na poziomie 6.8790 wobec 6.8743 wczoraj, dodając jednocześnie 100 mld CNY płynności.