J2T

akademia baner pojedynczy wpis żółty

Z Chin poznaliśmy zapisy z Beżowej Księgi, według której gospodarka odbiła w drugim kwartale po spowolnieniu występującym w dwóch poprzednich kwartałach. Największymi sterownikami tego odbicia były usługi i sektor budowlany. Słabiej natomiast wypadły dane w kwestii nowych zamówień krajowych, produkcji, należności i płatności. Nie zabrakło oczywiście ostrzeżeń o negatywny wpływ ze strony Brexitu, choć przyznano, że sytuacja ta nie powinna mieć dużego oddziaływania na Chiny.

Z Nowej Zelandii poznaliśmy z kolei dane odnośnie do nowych pozwoleń na budowy które w maju wyniosły -0,9% m/m wobec poprzedniej wartości 6,6% m/m. W ujęciu rocznym zobaczyliśmy jednak kolejny solidny wzrost. Bazując na danych z poprzedniego roku ich liczba wzrosła, choć w ostatnich miesiącach wzrost ewidentnie zwolnił. Również z NZ poznaliśmy indeks zaufania w biznesie, który w czerwcu wzrósł z 11,3 do 20,2.

Z gospodarki Japonii opublikowano figury dotyczące produkcji przemysłowej, która w ujęciu rocznym spadła -0,1% wobec ostatniej wartości równej -3,3%, przy oczekiwaniach +1,9%. Były to dane za maj, więc kwietniowe trzęsienia ziemi nieco przyczyniły się do słabszego odczytu.

Zobacz: Inwestuj bez ryzyka. Otwórz konto i odbierz 30$ na start

Forex Demo

W kwestii gospodarki Chin wypowiedziała się dzisiaj agencja Fitch. Ich zdaniem nadmiar mocy produkcyjnych waży na środowisko działalności banków. Poza tym, zarówno nadmiar zdolności produkcyjnych jak i nadmierne zlewarowanie kreują presje dla sektora stali w Państwie Środka. Wspominano również o nadmiernym zadłużeniu w sektorach z nadmierną zdolnością produkcyjną, które ma ważyć negatywnie na środowisko operacyjne chińskich banków.

Z kolei chiński MF przyznał, że Chiny zmagają się z walką o realizację celu fiskalnego na ten rok.  Jego zdaniem występują pozytywne czynniki dla gospodarki, lecz wciąż widoczne są spadkowe presje. Na koniec dodał, że wizja osiągnięcia celu fiskalnego (dochody podatkowe) na ten rok nie jest optymistyczna.

PBoC ustalił kurs USDCNY na poziomie 6.6312 wobec 6.6324, dodając przy tym 130 mld CNY płynności na rynku międzybankowym.

Screenshot_1