Na wstępie należy odnotować bardzo słabe dane z Chin, jakie poznaliśmy w sobotni poranek. Gorzej od prognoz i wartości poprzednich wypadły zarówno sprzedaż detaliczna, produkcja przemysłowa jak i inwestycje w aktywa trwałe. Niemniej reakcja rynku jest dość zaskakująca, gdyż giełdy wyraźnie w górą, zaś waluty surowcowe, a zwłaszcza AUD rosną w godzinach porannych. Z kolei informacją tygodnia, a może i miesiąca dla polskiej gospodarki jest utrzymanie ratingu przez agencję Moody’s na poziomie A2 z jednoczesnym obniżeniem perspektywy do negatywnej. O poranku złoty zyskuje, czego de facto oczekiwałem i o czym mówiłem przy okazji wczorajszej analizy decyzji Moody’s.
Wracając do bieżąych wydarzeń, w weekend japońska prasa podała informację, jakoby premier Abe miał zamiar odłożyć kolejną podwyżkę podatku VAT. Decyzja ta miałaby podobno zapaść po rozmowach w ramach grupy G7, które mają odbyć się w tym miesiącu w Japonii. Co ciekawe sam Abe wypowiadał się dzisiaj, lecz nie odniósł się do tej kwestii. Mówił, że konieczne są kroki w polityce fiskalnej w celu zwiększenia wzrostu, podobnego działania powinny dokonywać również inne kraje (+ reformy strukturalne), są różne poglądy, jakie właściwie polityki fiskalne są odpowiednie dla danego kraju.
Zobacz: Inwestuj bez ryzyka. Otwórz konto i odbierz 30$ na start
Niemniej później do głosu doszedł Suga (szef gabinetu japońskiego PM), który powiedział, że nie jest prawdą jakoby Abe miał zamiar opóźniać implementację kolejnej podwyżki podatku VAT. Powiedział, że jest to zupełnie bezpodstawne. Wskazał, że taki scenariusz mógłby nastąpić w przypadku kryzysu finansowego na taką skalę jakim był upadek Lehmana, lub też z racji katastrofy naturalnej.
W nocy poznaliśmy również usługowy indeks PMI, który wzrósł wyraźnie w kwietniu do 57,7 z 54,8. Jest to najlepszy odczyt od czterech miesięcy. Wszystkie komponenty wskaźniki wzrosły, zaś najbardziej te dotyczące aktywności/sprzedaży oraz nowych zamówień. Będąc przy walutach surowcowych warto powiedzieć, że Goldman Sachs obniżył swoje prognozy dot. ropy naftowej. Na koniec Q2 cena baryłki WTI ma wynieść 45$, na koniec 2016 50$, zaś na koniec Q1 2017 45$. Ostatecznie na koniec przyszłego roku cena ma dość w rejon 60$.
PBoC wyraźnie podniósł kurs referencyjny USDCNY z 6,5246 w piątek do 6,5343, jednocześnie dodając płynności rzędy 45 mld CNY. Jest to najsłabszy kurs CNY od 3 marca.