J2T

akademia baner pojedynczy wpis żółty

Harmider na rynku walutowym trwa w najlepsze. Wczoraj pisałem o sile walut surowcowych, które dzisiaj dla odmiany są najsłabszymi w gronie G10. Nie pomaga nawet dużo lepszy odczyt indeksu budowlanego PMI z Australii, który wyniósł 50,8 wobec 45,2 poprzednio. Jest to pierwszy odczyt powyżej bariery oddzielającej recesję od ekspansji gospodarczej od 4 miesięcy. Poprawił się również komponent zatrudnienia, po dwóch miesiącach spadków.

Zobacz: Inwestuj bez ryzyka. Otwórz konto i odbierz 30$ na start

W nocy miały miejsce również wypowiedzi członków FED. Williams mówił, że globalna, naturalna stopa procentowa spadła, co pobudza pytania o celach inflacyjnych. Z drugiej strony jest jednak optymistyczny odnośnie do celu FED 2%. Ponadto sądzi, że gospodarka jest już w stanie pełnego zatrudnienia, a inflacja jest bliska celu. Jego zdaniem FED ma dyskutować o 2-3 podwyżkach w tym roku. Podobnego tonu wypowiedzi udzielił Lockhart mówiąc, że jeśli FED nie będzie mógł podnieść inflacji w przyszłym roku, będzie musiał zastanowić się co powoduje jej tak niski poziom. Nie sądzi również, że odchodzenie od celu FED 2% byłoby praktycznym i rozsądnym rozwiązaniem. Bullard wtrącił, że ustawianie stóp na niskim poziomie lub poniżej zera może prowadzić do niskiej inflacji.

W nocy poznaliśmy również kwartalnym raport RBA, gdzie bank pisał m.in.:

Forex Demo
  • luzowanie monetarne oparte na niższej perspektywie inflacyjnej i schłodzeniu na rynku nieruchomości
  • cięcie prognoz inflacyjnych, te dla PKB głównie niezmienione
  • zasadnicza inflacja w 2016 widziana na poziomie 1-2% (było 2-3%)
  • dane o CPI pokazują szeroką słabość w krajowej presji kosztowej, wolny wzrost kosztów pracy
  • perspektywa dla kosztów pracy obniżona, mają pozostać nisko na dłużej i rosnąć umiarkowanie
  • oczekiwania inflacyjne poniżej średniej, lecz nie spadły tak mocno jak gdzie indziej
  • konsumpcja gospodarstw domowych będzie trochę powyżej średniej, eksport netto również ma dodać nieco do PKB
  • perspektywa opiera się na założeniu, że ostatni ruch wzrostowy w cenach surowców nie jest trwały, z wyjątkiem gazu LNG
  • większość spadku inwestycji w górnictwie ma być zakończony do końca 2016
  • perspektywa dla głównych partnerów handlowych zrewidowana nieco w dół

Australijskie media podsumowały publikację, iż bank nie dostrzega teraz możliwości powrotu inflacji do celu 2-3% aż do 2018 roku, tym samym RBA ma być gotowy do dalszych cięć stóp.

Z drugiej strony warto dodać, że Goldman podniósł swoje prognozy dla ceny rudy żelaza dla Q2 2016 do 55$ (wzrost o 47%), dla Q3 2016 do 45$ (wzrost 20%), dla Q4 2016 do 40$ (wzrost 14%). Projekcje dla lat 2017 i 2018 zostały bez zmian. Z drugiej strony bank wciąż podkreśla, że jest mała szansa na wzrost popytu na stal, a wzrost wydatków ze strony Chin nie może stłumić słabych fundamentów rynku rudy żelaza do końca.

PBoC ustalił kurs USDCNY na poziomie 6.5202 wobec 6.5128 wczoraj dodając skromne 30 mld CNY. W całym tygodniu PBoC ściągnął nadpłynność o wielkości 220 mld CNY. Warto odnotować również usługowy indeks PMI z Japonii poniżej granicy 50 do 49,3. Japonia dzisiaj wraca po trzech dniach przerwy.

Screen Shot 05-06-16 at 05.10 AM